1. OSTROWWLKP.INFO
  2. Wiadomości
  3. Czeski tydzień w 21

Czeski tydzień w 21

14/12/2012 14:17
Czeski tydzień w 21
Czeski tydzień w 21

Kuchnia czeska to bogactwo smaków, szczególnie dla wielbicieli tradycyjnych dań przyrządzanych według starych i starannie dobranych receptur. Posiada ona swoją niepowtarzalną strukturę i jak każdy tradycyjny element kultury, stanowi zarazem cząstkę charakteru regionu, z którego się wywodzi. Smaki czeskich potraw to połączenie przyjemnego minimalizmu, z doskonale wyważoną i dopracowaną precyzją smaku. Potrawy te, choć na pierwszy rzut oka proste i codzienne, potrafią jednak zadziałać jak mantra, odsuwając na bok zgiełk i zamęt dnia codziennego. Czeska kuchnia, to przede wszystkim potrawy wymagające zaangażowania w proces ich przygotowania. Dania, które komponowane są nie tylko wizualnie, ale co najważniejsze – smakowo. To dzieło sztuki, które ocenić możemy dopiero po jego skosztowaniu. Zaskoczenie , któremu ulega każdy po rozpoczęciu przygody z czeskimi potrawami, polega na tym, że nie spodziewamy się, aby potrawa wyglądająca na tak prostą, tak powszednią mogła skrywać w sobie tak doskonały i złożony smak. Zasada równowagi zachowana w czeskiej kuchni sprawia, iż nie znajdziemy w niej natrętnych i narzucających się smaków. Jest ona zrównoważoną kompozycją przynoszącą rozluźnienie i odpoczynek, nie natomiast nachalną nutą męczących smaków tak charakterystyczną dla większości kuchni dnia dzisiejszego. Nie od dziś wiemy że najlepsze posiłki to te, które przygotowane zostały z sercem i to jest podstawa czeskiego ducha. To jest kuchnia, w której nie tylko napełnia się żołądek, ale miejsce tworzenia więzi między ludźmi, miejsce oddechu i odpoczynku, relaksu przy dobrym jedzeniu i w doborowym towarzystwie. Moment relaksu w zabieganym świecie dla każdego z nas. Kultura kulinarna tego obszaru to kompozycje składników, których głównym celem jest dostarczanie błogostanu dla podniebienia, a co za tym idzie, błogostanu umysłu. Równie ważna jest jednak sytość, którą posiłek ma zagwarantować. Czesi jak żaden inny naród rozumieją sens maksymy Przez żołądek do serca, w czeskiej kuchni nie od dziś wiadomo, że smaczny posiłek to nie tylko pokarm dla ciała, ale i dla duszy, a jeśli prawdą jest, że kuchnia łagodzi obyczaje, to nie ma kuchni która lepiej zasługuje na to miano, niż kuchnia czeska.


Prawdziwe czeskie dania najłatwiej można dziś odnaleźć w mniejszych czeskich miejscowościach, w których utrzymał się jeszcze duch starych, dobrych, nieskomercjalizowanych czasów. W których żywe są nadal zasady i tradycje, które przyświecały niegdyś każdej szanującej się kuchni czeskiej. Także w miejscach w których zwyczajnie żywa jest nadal dbałość o to, aby nie tylko nakarmić, ale również uczynić szczęśliwszym osobę która dań tych spróbuje.


Od najbliższej niedzieli będziecie mieli okazję spróbować czeskich potraw właśnie w 21.


Czeskie jadło najlepiej smakuje w piwiarniach i gospodach, w których grzechem byłoby nie skosztować czeskiego piwa. Łagodny Pilsner doskonale uzupełnia czeskie menu, nie zaburzając jego wyjątkowego smaku. Republika Czeska to kraj piwoszy, a piwowarstwo jest jednym z najstarszych rzemiosł na tych ziemiach – 21 to miejsce gdzie czeski Pilsner jest marką wiodącą sprzedawanego piwa.


Do każdego dania otrzymasz za darmo kufel złocistego Pilsnera.


Uvidieme se na ceskem tydeniku w 21!


ZAPRASZAMY:
21 : Cafe & Restaurant
Rynek 21, 63-400 Ostrów Wielkopolski
tel.kom. 533 21 21 20