1. OSTROWWLKP.INFO
  2. Wiadomości
  3. Barak do wyburzenia

Barak do wyburzenia

08/11/2012 00:21
Barak do wyburzenia

Po ponad 34 latach od wybudowania do historii przechodzi barak starej Poradni Specjalistycznej w Ostrowie. W środę 7 listopada 2012 r. rozpoczęło się wyburzanie tej archaicznej budowli.


Powstały na krótko budynek Poradni Specjalistycznej przetrwał zarówno kolejnych dyrektorów szpitala, jak i zmiany systemów polityczno-gospodarczych w Polsce. Równie odporny okazał się na standardy współczesnego lecznictwa, nazywany pogardliwie „kurnikiem’’ lub „wstydem Ostrowa’’. Mimo, że powstał z myślą kilkuletnim okresie funkcjonowania jego kres nastąpił dopiero w 2012 r. po wybudowaniu nowej poradni.


- To wyburzanie potrwa zapewne dużo szybciej niż budowanie – żartował podczas wyburzania Starosta Ostrowski – Dziś jest historyczny moment dla wszystkich mieszkańców Powiatu Ostrowskiego, bo po tylu latach znika symbol prowizorki. Znika obiekt kojarzony z bylejakością. To powód do radości dla nas wszystkich – mówił Paweł Rajski.


– Nowe poradnie specjalistyczne były najważniejsza inwestycją tej kadencji samorządu. Mimo, że obiekt funkcjonuje już od prawie dwóch miesięcy to jednak był przysłonięty przez barak. Dziś, więc symbolicznie kończymy tę inwestycję – powiedział Tomasz Ławniczak Wicestarosta Ostrowski.


Demontaż baraku potrwa kilkanaście dni. Zanim symbolicznie sygnał do wyburzania koparką dał Starosta Ostrowski, na obiekcie pojawili się specjaliści od usuwania azbestu. Cały budynek pokryty był bowiem płytami zawierającymi szkodliwy dla zdrowia azbest, którego usuwaniem może się zajmować tylko specjalistyczna firma.


- Demontażem płyt cementowo-azbestowych zajmuje się ekipa trzech pracowników, docelowo będzie tutaj pracować ok. 10 osób. Myślę, że po dwóch tygodniach nie będzie już żadnego śladu po baraku – powiedział Dariusz Perz, kierownik prac.


W ramach programu usuwania azbestu z budżetu Powiatu Ostrowskiego przeznaczono na ten cel ok. 50 tys. złotych, a niebezpieczne płyty trafią do wydzielonych w kraju składowisk odpadów. Jedynym elementem, który pozostanie po baraku będzie betonowa płyta, na której był posadowiony.


- W tym miejscu była przewidziana w projekcie mała architektura i miejsca parkingowe. Jest to jednak inwestycja, która wymaga określonych środków. W tegorocznym budżecie nie mamy pieniędzy na ten cel – powiedział Dariusz Bierła dyrektor ostrowskiego szpitala.

Źródło: Biuro Promocji Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim

Galeria

  • Barak do wyburzenia
    8 zdjęć Barak do wyburzenia Barak do wyburzenia Barak do wyburzenia Barak do wyburzenia Barak do wyburzenia
    +