Po raz 15 zorganizowana została kwesta na zabytki Starego Cmentarza przy ulicy Wrocławskiej. Zebrane pieniądze pozwolą na renowację kolejnych zabytkowych pomników mieszczących się na terenie cmentarza.
Ostrowski „Stary Cmentarz” założony został w latach 80-tch XVIII wieku, na mapie miasta został zaznaczony w 1784 roku. Należy on do najstarszych nekropolii katolickich w Polsce urządzonych poza obszarem miasta, z dala od kościoła parafialnego.
Tradycja lokalizowania cmentarzy w pobliżu kościołów sięga X wieku. Zmarli chowani byli na przykościelnych cmentarzach, a bogatsi mogli liczyć na pochówek w kościele. Od drugiej połowy XVIII w. nowe prawo zabraniało organizowania cmentarzy wewnątrz zabudowy miejskiej. Jedna z przyczyn to większa świadomość sanitarna. Cmentarz podzielony jest na sześć kwater.
Mieści się na nim 1700 grobów. Zajmuje blisko 1,3 hektara. Od początku istnienia cmentarza pochowano tu 2800 zmarłych, z których 1246 udało się zidentyfikować.
Początkowo cmentarz miał ogrodzenie drewniane, częściowo zastąpione murem w 1832 r. W latach 30 XIX w. cmentarz otoczono rowem, o głębokości prawie 2 m.
Cmentarz jest miejscem upamiętniającym ludzi trwale wpisanych w dzieje miasta, zarówno swym udziałem w walkach o niepodległość jak i pracą społeczną, gospodarczą, naukową i artystyczną w XIX i XX. Tu m.in. spoczywa dr med. I. Taczak – pierwszy przewodniczący Rady Miejskiej 1919. Gustaw Bojanowski – autor nowel i opowiadań, Jan Kompałła- inicjator budowy ostrowskiego gimnazjum, Jan Rowecki, Augustyn Szamarzewski, Antoni Chiżyński, czy Wincenty Broniwój - Orliński.
Co roku organizowane są kwesty na rzecz ratowania zabytków starego cmentarza w której biorą udział samorządowcy, dziennikarze jak również młodzież i wiele innych znanych osób.
Decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków został wpisany do rejestru zabytków w roku 1987 a wokół niego wyznaczono strefę ochrony konserwatorskiej.
Zobacz także