19 października 2012 w świeżo odbudowanym zamku Zygmunta Augusta w Tykocinie, Witold Banach Dyrektor Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego odebrał z rąk prof. Henryka Samsonowicza wyróżnienie 23. edycji Konkursu im. Zygmunta Glogera.
W uroczystości uczestniczyli również prof. Janusz Tazbir oraz red. Stanisław Zagórski - Prezes Społecznego Stowarzyszenia Prasoznawczego STOPKA – pomysłodawca i organizator konkursu.
Gośćmi tykocińskiego zamku byli też glogerianie z całej Polski, przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Centrum Kultury, władz Województwa Podlaskiego, Prezydent Łomży, przedstawiciele mediów i duchowieństwa.
Przypomnijmy, że w tegorocznej edycji Konkursu Jury w składzie: (prof. Henryk Samsonowicz - przewodniczący, red. Stanisław Zagórski – sekretarz, prof. Adam Dobroński, Piotr Eberhardt, Bronisław Gołębiowski, Ludwik Malinowski, Włodzimierz Pawluczuk, prof. Janusz Tazbir, Wojciech Wrzesiński, ks. dr Jerzy Sikora - członkowie), przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:
I nagrodę otrzymał prof. dr hab. Dariusz Rott z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach za osiągnięcia badawcze w zakresie dziejów piśmiennictwa staropolskiego na Śląsku w XVI i XVII.
II nagrodę odebrał Krzysztof Burek - redaktor „Zeszytów Sandomierskich” za prace i działania poświęcone tradycjom i dziejom Sandomierza i ziemi sandomierskiej.
III nagrodę przyznano dr Sergiuszowi Leończykowi - animatorowi ruchu polonijnego w Rosji za upamiętnienie losów Polaków na Syberii.
Wyróżnienia:
Witold Banach (za wszechstronne badania i opracowania historii Ostrowa Wielkopolskiego, a także stworzenie wielotomowej "Biblioteki Ostrowskiej")
Beata Hebzda-Sołogub (za pionierskie badania i opracowania powojennych dziejów ludności żydowskiej w powiecie dzierżoniowskim)
Edward Kopówka (kierownik Muzeum w Treblince - za badania dziejów męczeństwa i zagłady społeczności żydowskiej w Treblince)
Jacek Nazarko (za odbudowę i przystosowanie zamku Zygmunta Augusta w Tykocinie do celów kulturalnych)
Marek Nazarko (burmistrz Michałowa - za inspiracje i wdrażanie wielu ważnych przedsięwzięć kulturalnych i gospodarczych w gminie Michałowo)
Dotychczasowymi laureatami byli m.in. profesorowie: Julian Krzyżanowski, Czesław Hernas, Dorota Simonides, Roch Sulima, Janusz Tazbir i Franciszek Ziejka.
Galeria
Zobacz także