Czek na 100 tys. Euro otrzymało od niemieckiej firmy Wersing Stowarzyszenie Ostrowianie Dzieciom Specjalnej Troski. Środki przeznaczone zostaną na zakup sprzętu do tych oddziałów ostrowskiego szpitala, które zajmują się leczeniem dzieci.
Ostrowskie Stowarzyszenie jako jedna z dwóch organizacji w Europie otrzymało tak znaczące wsparcie od niemieckiego sponsora. Okazją do przekazania czeku był jubileusz 50-lecia firmy Wernsing oraz 20. Jubileuszowa edycja Gwiazdki na Rynku flagowej imprezy festynowej organizowanej przez Stowarzyszenie. Uroczyste przekazanie czeku odbyło się 22 września w siedzibie firmy Wernsing w Niemczech, o szczegółach Zarząd Stowarzyszenia poinformował na konferencji prasowej w dniu 1 października 2012 r.
Dobrym duchem całego przedsięwzięcia był Artur Nowakowski dyrektor generalny należącej do niemieckiego koncernu firmy ZMK Delikates w Ostrowie.
- Wernsing to rodzinna firma, która zajmuje się przetwórstwem spożywczym. Nam, pracownikom zależało, żeby przekonać właścicieli, że ulokowanie pieniędzy w ostrowskim stowarzyszeniu to bardzo dobry wybór. To dobre połączenie obu jubileuszy - mówi Artur Nowakowski, szef firmy, która zainwestowała w Ostrowie w nowoczesną linię przetwórczą kilka milionów złotych i zatrudnia obecnie ponad 100 pracowników.
Niemcy uznali, że nie będą przekazywać środków bezpośrednio do szpitala, ale chcą wesprzeć właśnie organizację pozarządową. Zanim przekazali czek dokładnie sprawdzali działalność Stowarzyszenia, oceniali dokumenty, sprawozdania, wiarygodność oraz dotychczasowy dorobek.
Zaangażowanie dyrektora w pozyskanie sponsora ma także jeszcze inny wymiar. Kilkanaście lat temu A. Nowkowski, wówczas jako młody wolontariusz kwestował na rzecz Stowarzyszenia.
- Żartowaliśmy, że wtedy być może uzbierał ok. 400 zł, a teraz po latach przyczynił się, że nasze stowarzyszenie otrzyma wsparcie na poziomie ponad 400 tys. złotych – mówił P. Rajski.
Stowarzyszenie ma 8 miesięcy na rozliczenie się z całej kwoty i wywiązanie z zobowiązań. Zgodnie z wolą darczyńcy pieniądze przeznaczone zostaną na zakup sprzętu medycznego dla tych oddziałów ostrowskiego szpitala, które leczą małych pacjentów.
- Zwróciliśmy się z prośbą, aby wszystkie oddziały zajmujące się dziećmi tj.: chirurgia, neonatologia, pediatria, oparzeniówka czy rehabilitacja przygotowały zapotrzebowanie sprzętowe. Może to być wyposażenie do zorganizowania gabinetu zabiegowego, nadzoru kardiologicznego, czy specjalistyczne urządzenia do kardiologii. Przy takim podejściu będzie to znaczące wsparcie sprzętowe - mówi P. Rajski.
Ze względu na kwotę zakup odbędzie się zgodnie z zamówieniami publicznymi. Stowarzyszenie szacuje, że wszystkie procedury powinny się zakończyć najpóźniej w marcu 2013 r.
Zobacz także