24 września 2012r. w Urzędzie Miejskim w Ostrowie Wielkopolskim zostały podpisane umowy pomiędzy wszystkimi gminami - udziałowcami nowo powstałej spółki Regionalny Zakład Zagospodarowania Odpadów.
Pierwszym krokiem zmierzającym do wprowadzenia w życie nowej ustawy było podjęcie przez poszczególne gminy uchwały w sprawie przystąpienia do Spółki Regionalny Zakład Zagospodarowania Odpadami, która będzie przetwarzała i częściowo składowała odpady z 22 gmin: z powiatu ostrowskiego (Raszków, Nowe Skalmierzyce, Gmina Ostrów Wielkopolski, Sieroszewic) i gmin zrzeszonych w Związku Gmin Zlewni Górnej Baryczy (Odolanów, Przygodzice, Sośnie, Czajków, Grabów n/Prosną, Kobyla Góra, Kraszewice, Ostrzeszów, Kobylin, Koźmin Wielkopolski i inne).
Regionalny Zakład Zagospodarowania Odpadów w Ostrowie Wielkopolskim ma powstać na bazie części instalacji funkcjonujących dziś w ZOiGO MZO SA przy ul. Staroprzygodzkiej.
- Rok temu oceniliśmy szanse i zagrożenia związane ze zmianami prawnymi w zakresie gospodarki odpadami. Podjęliśmy decyzję, że my do tej gry wchodzimy. Przez rok pokazaliśmy, co możemy zrobić w tak krótkim czasie. Budowę Regionalnego Zakładu Zagospodarowania Odpadów traktuję priorytetowo i jest to dla władz samorządowych Ostrowa Wielkopolskiego zadanie strategiczne. Sporo prac udało się nam w minionym roku przyspieszyć, ale dużo pracy jeszcze przed nami – mówił Prezydent Jarosław Urbaniak.
Regionalny Zakład Zagospodarowania Odpadów ma powstać, bo zgodnie z wytycznymi unijnymi i zapisami krajowego planu gospodarki odpadami musi nastąpić zmniejszenie ilości odpadów komunalnych ulegających biodegradacji unieszkodliwianych przez składowanie.
- Planowany zakład powstanie na terenie istniejącego składowiska odpadów przy ul. Staroprzygodzkiej. Teren ma kształt trapezu o powierzchni około 3,2 hektara. Część instalacji i urządzeń już została wybudowana - dodaje Stanisław Krakowski, Zastępca Prezydenta Miasta.
- Budowa zakładu to ogromne przedsięwzięcie logistyczne i potężna inwestycja finansowa – podkreśla prezes Spółki Holdikom SA Dariusz Kowalski. – A RZZO musi powstać, bo zgodnie z przepisami unijnymi musimy zmniejszyć ilość składowanych odpadów i z roku na rok coraz więcej odpadów ma być przetwarzanych. Na potrzeby przygotowania dokumentacji aplikacyjnej zleciliśmy opracowanie programu funkcjonalno - użytkowego dla przedmiotowej inwestycji, który stanie się podstawą do uruchomienia przetargu na rozbudowę RZZO w trybie „zaprojektuj - wybuduj”.
Przyjmowanie i zatwierdzanie uchwał przez poszczególne gminy ma związek z rozpoczętym procesem aplikacyjnym o środki pomocowe w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (działanie 2.1 Kompleksowe przedsięwzięcia z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi ze szczególnym uwzględnieniem odpadów niebezpiecznych) i preferencyjną pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
- Wniosek o dotację został złożony w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu dnia 20 sierpnia br. Montaż finansowy projektu poza dotacją na poziomie 13 mln zł obejmuje także preferencyjną pożyczkę z WFOŚiGW w kwocie 18 mln zł. Choć posiadamy już wstępną promesę na otrzymanie pożyczki, trwająca aktualnie weryfikacja wniosku o dotację może potrwać nawet do końca bieżącego roku - dodaje Karolina Pilarczyk-Dworaczyńska, kierownik Biura Pozyskiwania Środków Zewnętrznych w Urzędzie Miejskim.
Od poniedziałku 24 września po podpisaniu umów wszystkie gminy są udziałowcami nowo powstałej spółki.
Galeria
Zobacz także