Prawdopodobnie od 1 stycznia 2013 roku za przejazd autobusem MZK SA w OStrowie Wielkopolskim będzie można zapłacić plastikową kartą. Umowę dotyczącą wdrożenia całego systemu związanego z Ostrowskim Biletem Elektronicznym podpisano w Miejskim Zakładzie Komunikacji 14 września 2012r.
Umowę na wdrożenie systemu Ostrowskiego Biletu Elektronicznego podpisano w siedzibie spółki MZK SA. Bilet elektroniczny w Ostrowie Wielkopolskim wdrażać będzie firma R&B Plus z Mielca.
- Nasza firma ma duże doświadczenie związane z wdrażaniem tego typu rozwiązań. Nasz bilet elektroniczny z powodzeniem funkcjonuje w kilkudziesięciu miastach Polski, ale także na Słowacji, w Czechach, na Węgrzech, na Łotwie - podkreślał prezes Zarządu R&B PLus Robert Pezda.
- Po parkomatach, które pozwalają wycofać z rynku papierowe karty parkingowe, przyszedł czas na to, o czym od dawna się w Ostrowie Wielkopolskim mówiło czyli bilet elektroniczny. To kolejny krok potwierdzający, że Ostrów Wielkopolski jest miastem innowacyjnym. A dla pasażerów to przede wszystkim wygoda. Dodatkowo rozkład jazdy i realny czas, jaki pozostał do przyjazdu autobusu, będzie się wyświetlał w telefonie komórkowym pasażera - wyjaśnia Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Jarosław Urbaniak.
Miejski Zakład Komunikacji planuje na początek zakupić 5 tysięcy elektronicznych biletów. By otrzymać Ostrowski Bilet Elektroniczny trzeba będzie wypełnić wniosek i dostarczyć zdjęcie. Karta - imienna i ze zdjęciem. - będzie wydawana bezpłatne. W przypadku jej zniszczenia lub zagubienia - przy ponownym wydaniu będzie pobierana kaucja.
- Bilet elektroniczny będzie alternatywą do działającego systemu sprzedaży biletów papierowych. Bilet elektroniczny to nic innego jak plastikowa, elektroniczna karta bezstykowa, którą będzie trzeba najpierw doładować jak wirtualną portmonetkę, a potem przykładać do specjalnego czytnika w autobusie - przy wsiadaniu i przy wysiadaniu z autobusu. Jeśli nie przyłożymy karty do czytnika, gdy będziemy wysiadać, system uzna, że jechaliśmy do końca danej linii - mówi Janusz Marczak, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji SA w Ostrowie Wielkopolskim.
- Karta, którą kupuje Miejski Zakład Komunikacji, będzie mogła mieć w przyszłości kilka dodatkowych zastosowań. Wszystko "zaszyte"jest w jeden karcie. Dodatkowo na telefony i smartfony będzie dostępna aplikacja, która pasażerowi stojącemu na lub w pobliżu przystanku dokładnie pokaże za ile minut - realnie - przyjedzie dany autobus. System uwzględnia korki i roboty drogowe - dodaje Dariusz Kowalski, prezes Holdikom SA.
System zawiera:
- wyposażenie pojazdów i zajezdni,
- sprzęt kontroli biletowej,
- stanowiska sprzedaży i ładowania biletów elektronicznych,
- infrastrukturę informatyczną systemu,
- karty elektroniczne,
- wyposażenie stanowisk ładowania kart elektronicznych.
Karta zawierać będzie unikalny, fabryczny numer seryjny, datę ważności, typ karty. Karta jest ważna przez określony czas np. 1 rok, może być przedłużona. Zależnie od potrzeb bilet może być wydawany imiennie bądź na okaziciela.
Do karty elektronicznej "na okaziciela" zdjęcie nie jest potrzebne.
- Osoba uprawniona do przejazdów bezpłatnych także musi posiadać Ostrowski Bilet Elektroniczny. Bilet bowiem pełni dodatkową funkcję - spółka MZK SA - dzięki niemu będzie dokładnie wiedzieć ile osób jeździ daną trasą, ile osób korzysta z biletu ulgowego, ile osób ma prawo do przejazdów bezpłatnych. To pozwoli nam bardzo dokładnie rozliczać potoki pasażerskie z Urzędem Miejskim w Ostrowie Wielkopolskim, ale też dopasowywać rozkład jazdy do realnych wymogów - dodaje Janusz Marczak.
Karta elektroniczna także podlega kontroli. Każdy kontroler wyposażony będzie w urządzenie do kontroli biletów elektronicznych tzw. sprawdzarkę oraz kartę elektroniczną specjalnie zaprogramowaną (karta kontrolera).
Jak będzie wyglądać awers karty - to okaże się po rozstrzygnięciu konkursu ogłoszonego przez Prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego na wizualizację Ostrowskiego Biletu Elektronicznego. Termin nadsyłania propozycji minął 14 września 2012r.
Galeria
Zobacz także