1. OSTROWWLKP.INFO
  2. Wiadomości
  3. Kocham, lubię, szanuję... nie śmiecę

Kocham, lubię, szanuję... nie śmiecę

14/09/2012 15:20
Kocham, lubię, szanuję... nie śmiecę
fot. Biuro Promocji Powiatu

W trzeci weekend września na całym świecie odbywa się kampania Sprzątanie Świata. Polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństw. Tegorocznej kampanii towarzyszy hasło „Kocham, lubię, szanuję... nie śmiecę”.


Akcja "Sprzątanie Świata" wywodzi się z Australii. Po raz pierwszy odbyła się w 1989, kiedy 40 tysięcy mieszkańców Sydney wzięło udział w akcji sprzątania terenów portu. Już rok później akcja objęła zasięgiem całą Australię, a liczba jej uczestników co roku rośnie. W Polsce sprzątanie świata zainicjowała Mira Stanisławska-Meysztowicz. Akcja odbywa się co roku, począwszy od 1994.


Na terenie miasto i powiatu akcja rozpoczęła się dziś. Wzięli w niej udział uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych i ośrodków wychowawczych prowadzonych przez powiat. Uczniowie sprzątali tereny zielone, parki, a także zieleńce miasta i powiatu. Ponadto porządkowali tereny leśne w Gminie: Przygodzice, Ostrów Wielkopolski i Odolanów przy współpracy nadleśnictw. Jak co roku udział w akcji zadeklarowały także osoby przebywające w Areszcie Śledczym w Ostrowie Wielkopolskim. Ich zadaniem będzie posprzątanie terenu ul. Przy Lesie, tj. od ul. Grabowskiej do ul. Nowa Krępa.

Źródło: Biuro Promocji Starostwa Powiatowego, Biuro Prasowe UM, wikipedia.org