1. OSTROWWLKP.INFO
  2. Wiadomości
  3. Informacje
  4. Jak poradzić sobie ze zbyt dużymi i małymi butami?

Jak poradzić sobie ze zbyt dużymi i małymi butami?

30/09/2022 14:01
Jak poradzić sobie ze zbyt dużymi i małymi butami?

Zamówiłaś wymarzoną parę butów, ale okazało się, że źle dobrałaś rozmiar? Nie martw się! Bez względu na to, czy buty są za duże, czy za małe, jest kilka sposobów, które pomogą m.in. rozciągnąć je. Jak poradzić sobie ze zbyt dużymi i małymi butami? Dziś podpowiadamy.

Co zrobić, gdy buty są za małe?

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że za mały rozmiar buta, to dość powszechny problem. Taka sytuacja ma miejsce nie tylko przy zakupie obuwia online, ale nawet i w sklepach stacjonarnych. Wystarczy, że na szybko zmierzysz but, stwierdzisz, że rozmiar jest prawidłowy, a w domu okazuje się, że jednak but Cię uciska. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest wymiana butów na buty w mniejszym rozmiarze. Co zrobić, gdy okaże się, że nie ma takiej możliwości, bo była to ostatnia para? Nic straconego! Istnieje kilka skutecznych metod, które rozciągną buta, o czym przeczytasz na stronie https://www.filippo.pl/pl/blog/za-male-buty-jak-je-rozciagnac-9-praktycznych-sposobow-1653046731. A my przedstawiamy te, które naszym zdaniem są najskuteczniejsze.

Suszarka do włosów i grube skarpety

Ten sposób wymaga od Ciebie dwóch rzecz, które mas w domu, a mianowicie suszarki do włosów oraz grubych skarpet np. wełnianych. Załóż skarpety na stopy, włóż je w za małe buty, a następnie ogrzewaj suszarką miejsce, które jest za ciasne.

Woreczki z wodą oraz zamrażarka

Druga metoda polega na napełnieniu woreczków foliowych z wodą i umieszczenia ich w obuwiu. Gdy to zrobisz, włóż oba buty do zamrażarki na kilka godzin. Z wody powstanie lód, który ma większą objętość niż woda, dzięki czemu rozepchnie but.

Wizyta u szewca

Jeżeli wyżej wymienione pomysły okażą się nieskuteczne, wybierz się do szewca. Dysponuje on specjalnymi narzędziami i preparatami do rozciągania butów.

Co zrobić, gdy but jest za duży?

Jak poradzić sobie ze zbyt dużymi butami? Tu z pomocą przychodzą akcesoria, dostępne w sklepach obuwniczych.

Wkładki

Najpopularniejszym rozwiązaniem na za duże buty jest zakup wkładek. Ich największa zaleta jest to, że nie są zbyt drogie i można je wymieniać. Dostępne są w wersji:

  • - skórzanej - ich największa zaleta jest to, że zapewniają stopom odpowiednią wentylację,
  • - filcowe - wykazują właściwości termoizolujące. Idealnie sprawdzą się do wypełnienia butów zimowych,
  • - silikonowej - są cienkie i miękkie, o sprawia, że idealnie dopasowują się do kształtu stopy. Sprawdzą się do wypełnienia lekkiego obuwia m.in. balerinek, a także mocniej wyciętych butów.


Można kupić również specjalne wkładki, które eliminują nieprzyjemny zapach. Wkładkę nalezy włożyć do środka buta tak, aby wypełniła całą przestrzeń pod stopą. Jej obecność pozwoli dopasować obuwie do stopy, a tym samym poprawi komfort użytkowania.

Zapiętki

Skutecznym sposobem są również zapiętki, które można kupić w wersji żelowej lub skórzanej. Różnią się one między sobą kształtem, wielkością oraz ceną. Wybór musisz już uzależnić od indywidualnych upodobań i potrzeb. Zapiętki wypełniają wolną przestrzeń w obuwiu między piętą a zapiętkiem. Dzięki temu but znacznie lepiej przylega do stopy.