To będzie niezwykle nowoczesne, ekologiczne i przystosowane do potrzeb dzieci niepełnosprawnych przedszkole z oddziałami żłobkowymi. 1 czerwca odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod tak oczekiwaną w mieście inwestycję. Drzwi przedszkola dla najmłodszych mieszkańców i ich rodziców otwarte zostaną 1 września 2022 roku.
-
Zaczynamy dziś budowę kolejnego nowoczesnego przedszkola. W tej części Ostrowa brakuje miejsca, które łączyłoby funkcję opieki żłobkowej i przedszkolnej. Budowane są kolejne mieszkania, powstają nowe domy, do których wprowadza się wiele rodzin mających lub planujących dzieci. To również z myślą o nich, budujemy ten wspaniały i nowoczesny obiekt przedszkolny. W sumie swoje miejsce znajdzie tu 184 przedszkolaków, a w żłobku ponad 70 maluchów – mówiła podczas uroczystości
Beata Klimek, prezydent Ostrowa.
Końca budowy już nie mogą się już doczekać podopieczni Przedszkola nr 12 przy ul. Andersa oraz Przedszkola nr 13 ze Szkoły Podstawowej nr 7 przy Bema. Kilkanaścioro przedstawicieli z tych placówek wzięło czynny udział przy wmurowywaniu kamienia. Każdy niezwykle przyłożył się do swojej roli i nic w tym dziwnego – budowali bowiem dla siebie. To dzieci właśnie z tych miejsc trafią do pięknego obiektu przy Dobrej już we wrześniu przyszłego roku.
-
Przedszkole przy Andersa powstało jako przejściowe, a funkcjonuje już prawie 30 lat. Dzięki przeprowadzce będziemy mogli zapewnić naszym dzieciakom doskonałe warunki. Również tym niepełnosprawnym, ponieważ funkcjonują u nas oddziały specjalne. Tak naprawdę nie ma tygodnia bez telefonu do przedszkola z prośba o przyjęcie takiego dziecka, z pytaniem, czy mamy jeszcze wolne miejsca. Zatrudniamy wysoko wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną do opieki nad dziećmi, które wymagają jej szczególnie. Niebawem będziemy mieć także do tego znakomite warunki – zapewnia
Izabela Hirsa, dyrektor „Tęczy”.
-
Było naszą ogromną ambicją, by zapewnić tym dzieciom miejsce do wypoczynku, do zabawy, do nauki, ale także, a może przede wszystkim, do rehabilitacji i terapii. Potrzebują tego dzieci, ale potrzebują tego również pracownicy „Tęczy”, a więc terapeuci, rehabilitanci, opiekunowie, którzy bezpośrednio z tymi dziećmi codziennie pracują – przekonuje prezydent Ostrowa.
Cały obiekt przystosowany będzie do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami, podobnie jak zewnętrzny plac zabaw. W przedszkolu funkcjonować będzie kuchnia, dzięki której dzieci wymagające specjalnej diety otrzymają odpowiednie posiłki. Łazienki i toalety wyposażone zostaną w elementy, które ułatwią korzystanie z nich. Znajdzie się tu także sala doświadczeń, czyli miejsce poznawania świata za pomocą zmysłów, które dostosowane będzie do indywidualnych potrzeb dzieci i pełnić dla nich rolę terapeutyczną. Na zewnątrz przedszkolaki uprawiać będą ogródek warzywny.
Budynek przy Andersa zostanie finalnie rozebrany, jednak Miasto nie zamierza pozbywać się tego terenu. Planowana jest budowa w tym miejscu kompaktowego przedszkola. Utworzony na tym terenie plac zabaw, który powstał w ramach inicjatywy lokalnej, będzie rozbudowany i stanie się ogólnodostępnym miejscem zabaw dla dzieci z tej części miasta.
Kolejnymi „lokatorami” nowej placówki będą dzieci z Przedszkola nr 13. Dzięki temu Szkoła Podstawowa nr 7, w budynku której się obecnie znajduje, odzyska część swoich klas lekcyjnych, co poprawi z pewnością godziny zajęć dla tamtejszych uczniów. We wrześniu 2022 roku grupy 3 i 4-latków przeniosą się na Dobrą. 5-latki dokończą naukę na Bema, a po jej zakończeniu przedszkole w SP nr 7 zostanie wygaszone.
-
Nowy obiekt to także trzy nowe oddziały żłobkowe w części Ostrowa, w której takich miejsc w tej chwili nie ma i których brakuje. To w sumie 72 nowe miejsca dla najmłodszych ostrowian i chęć pomocy młodym rodzinom, dla których dojazd z małym dzieckiem do oddziałów przy Waryńskiego i Jankowskiego był często sporym utrudnieniem – informuje
Sebastian Górski, zastępca prezydent Miasta.
Obiekt na Dobrej będzie niezwykle nowoczesny, ale także ekologiczny - wybudowany zostanie w technologii budownictwa pasywnego, czyli maksymalnie energooszczędnego.
-
Panele fotowoltaiczne będą ekologicznym źródłem energii elektrycznej. Powstanie tu także instalacja rozsączająca ze zbiornikami, które zagospodarują i wykorzystają wodę deszczową. Przy przedszkolu powstanie ogródek ekologiczny. Wentylacja mechaniczna trzykrotnie na godzinę wymieniać będzie powietrze wewnątrz, a to, w dobie wszechobecnych wirusów, jest niezwykle istotnym rozwiązaniem i inwestycją w bezpieczeństwo i zdrowie najmłodszych – wylicza wiceprezydent
Mikołaj Kostka.
-
Nie można wyobrazić sobie piękniejszego dnia, niż Dzień Dziecka, na rozpoczęcie budowy żłobka i przedszkola przy ul. Dobrej. Ruszyła budowa największej w tej kadencji inwestycji na Osiedlu Odolanowskim. Wymarzonego i wyśnionego obiektu dla naszych najmłodszych mieszkańców. Cieszę się, że jako miejska radna mogę być częścią tej pięknej historii. Osiedle Odolanowskie nie ma dzisiaj żadnej swojej placówki edukacyjnej – ani szkoły, ani przedszkola, ani żłobka. Już niebawem się to zmieni, a ja mogę obiecać, że będę często zaglądać na plac budowy i obserwować postęp prac naszego pięknego przedszkola – zaręcza
Joanna Lisiak, radna klubu Przyjazne Miasto.
Zadanie warte blisko 11 500 000 złotych realizuje ostrowskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego. Inwestycja ta realizowana jest w ramach Ostrowskiego Ekspresu Inwestycyjnego przy współudziale funduszy z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
-
Ten bardzo korzystny i tani instrument finansowania zwrotnego, umożliwia nam szybsze spełnienie oczekiwań wielu ostrowskich rodzin, które pragną, aby ich dzieci uczęszczały właśnie do naszych samorządowych żłobków i przedszkoli. Gdyby nie środki z EBI, tego oczekiwania nie udałoby się pewnie zrealizować tak szybko. Znakomitą informacją dla miejskiego budżetu jest to, że koszt budowy przedszkola po przetargu, w porównaniu z pierwotnymi szacunkami, okazała się dużo niższa. To pokazuje, że zainwestowaliśmy w bardzo dobrym momencie, unikając nieuchronnych podwyżek cen materiałów budowlanych oraz wyższych kosztów robocizny w kolejnych latach. Cieszy również fakt, że inwestycję w wyniku przetargu będzie realizowała sprawdzona ostrowska firma Przedsiębiorstwo Budownictwa Lokalnego. Można zatem powiedzieć, że zainwestowane przez nas pieniądze, zostaną na lokalnym rynku – przekonuje prezydent Ostrowa.
By poprawić dostępność komunikacyjną nowego ostrowskiego obiektu oświatowego zmodernizowana zostanie droga dojazdowa. Będzie to 510 metrów nowej nawierzchni oraz kanalizacja deszczowa w ulicy Dobrej. Przy przedszkolu powstanie zatoka parkingowa na 22 miejsca, w tym 3 dla osób niepełnosprawnych.
Źródło: Biuro Prasowe i Relacji Społecznych Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim