1. OSTROWWLKP.INFO
  2. Wiadomości
  3. Informacje
  4. Bieganie a praca – jak pogodzić wysiłek fizyczny z pracą?

Bieganie a praca – jak pogodzić wysiłek fizyczny z pracą?

04/02/2019 19:45
Bieganie a praca – jak pogodzić wysiłek fizyczny z pracą?

Nieregularne godziny pracy oraz liczne obowiązki nie sprzyjają treningom. Zazwyczaj trudno znaleźć czas w napiętym grafiku oraz siły, by pobiegać. Mimo to wiele osób godzi życie prywatne z zawodowym i znajduje czas na to, aby realizować swoje pasje. Nie jest to łatwe zadanie, ale stosowanie kilku zasad z pewnością ułatwi jego wykonanie.


1. Dostosuj kilometraż i intensywność do własnych możliwości

Biegacza amatora od zawodowego różni to, że profesjonaliści mają zdecydowanie więcej czasu na regenerację i odpoczynek. Zazwyczaj mogą spać nawet po kilkanaście godzin, co jest niemożliwe w przypadku zwykłej osoby. Amator ma przed sobą wiele wyzwań – musi iść do pracy, znaleźć czas na rodzinę i znajomych oraz dodatkowo na treningi. Stąd osoba biegająca dla przyjemności powinna ustalić sobie kilometraż dostosowany do własnych możliwości – pracując po 8 godzin dziennie, zajmując się dziećmi i mając na głowie dom trudno pokonywać co drugi dzień 30 km. Ważna jest dobra organizacja i obiektywna ocena własnych możliwości, gdyż niewłaściwe trenowanie szybko odbije się na naszym zdrowiu.


2. Pora biegania

Systematyczność to klucz do sukcesu. Pora biegania przeważnie uzależniona będzie od godzin pracy i późniejszych obowiązków. Dla jednych optymalne okażą się treningi od rana jeszcze przed pracą, a dla innych najlepszym czasem będzie wieczór. Praca zmianowa dla wielu osób jest znacznym utrudnieniem i nie potrafią pogodzić jej z pasją. Są jednak biegacze, którym to nie przeszkadza – wśród nich wymienić można np. pracowników http://bridgestone-poznan.pl/kariera. Nie dość, że systematycznie biorą oni udział w zawodach sportowych, to najczęściej wspierają w ten sposób potrzebujących. Co więcej, sama firma dofinansowuje ich udział w biegach czy innych wydarzeniach.


3. Stosuj plany treningowe

Dobre planowanie pomaga w realizowaniu określonych założeń. Doskonale sprawdzają się gotowe plany treningowe, w których rozpisane są poszczególne dni oraz konkretne ćwiczenia czy kilometraż biegów i ich intensywność. Pozwala to bardziej zmotywować się do wyjścia na trening, co przełoży się na osiągnięcie założonego celu (np. przygotowanie się do półmaratonu na 2 godziny). Ponadto w ten sposób łatwiej mierzyć postępy.


4. Łącz treningi z inną aktywnością

Czasem w ciągu dnia trudno znaleźć czas na trening, szczególnie gdy ma się dzieci. Świetnym rozwiązaniem będzie więc łączenie aktywności np. ze spacerami – zamiast przemierzać z wózkiem okolicę, można włożyć biegowe buty i przebiec z nim kilka kilometrów. Jeszcze innym pomysłem będzie wykorzystanie wycieczki rowerowej do krótkiego biegania – dzieci mogą jechać na jednośladach, a rodzic biec obok nich. Każdy będzie zadowolony, a trening wykonany.


5. Odpoczywaj

Wysiłek fizyczny połączony z pracą to duże obciążenie dla każdego organizmu. Być może przez pewien czas ciało jest w stanie pracować na najwyższych obrotach, ale zawsze potrzebna jest chwila wytchnienia. Nie tylko po to, aby zregenerować nadwyrężone mięśnie i ścięgna, ale także, aby zatęsknić za aktywnością. Nie można zapominać też o śnie (7 godzin dziennie to minimum), który jest najlepszym sposobem na wypoczynek i odprężenie.