1. OSTROWWLKP.INFO
  2. Wiadomości
  3. Informacje
  4. Jakość, precyzja i nic więcej

Jakość, precyzja i nic więcej

09/01/2019 13:39
Jakość, precyzja i nic więcej

Wiele jest już opisów dotyczących obróbek blacharskich: wielu wykonawców skupia się na szczegółach technologicznych, zapominając, że tym, co ma największe znaczenie, zawsze jest jakość i precyzja. To od nich zależy skuteczność pokrycia dachowego i jego trwałość. Technologia malowania, choć ma znaczenie, jest drugorzędna.


Jakość materiałów

Podstawową zasadą obróbki jest zawsze dobór optymalnego materiału. Można tu stosować blachę stalową z ocynkiem, można użyć blach cynkowych lub tytanowych, miedzianych lub aluminiowych. W zależności od wybranego materiału, uzyskuje się inny efekt wizualny, ale trzeba pamiętać, że trwałość wykończenia będzie zależała też od warunków montażu. Aby móc precyzyjnie prognozować trwałość i optymalnie dobrać technologię obróbki, trzeba mieć absolutną pewność co do jakości i składu surowcowego blachy. To one bowiem określają granice wytrzymałości materiałowej i mogą być powodem obniżenia funkcjonalności. O tym, jak bardzo wybór materiału wpływa na przykład na trwałość pokrycia, wspominają eksperci na stronie https://zaginamy.pl/oferta/obrobki-blacharskie/.


Jakość wykonania

Jakość wykonania, a więc precyzja zaginania czy każdej innej formy obróbki, wpływa na użyteczność poszczególnych elementów. Od zastosowanej techniki obróbki, sił, jakie działają na blachę w trakcie formowania czy nawet temperatury, w jakiej odbywa się malowanie, zależy trwałość pokrycia. Precyzyjna obróbka pozwala też zdecydowanie lepiej dopasować wszystkie elementy do siebie i w ten sposób zwiększyć trwałość pokrycia dachowego jako całości.


Na tym etapie potrzebna jest też kontrola jakości. Każda, nawet najlepsza maszyna, może wymagać kalibracji co pewien czas, a jeśli się to pominie, to może się okazać, że dobrze wyglądający element nie trzyma idealnych wymiarów. Istnieją granice niepewności pomiarowych, jednak wykroczenie poza nie może oznaczać utratę estetyki i funkcji, dlatego najlepsze obróbki blacharskie zawsze przechodzą przez stanowisko kontrolne.


Precyzja na każdym kroku

Większość tego, co kryje się za pojęciem „jakości”, można w przypadku obróbek blacharskich sprowadzić do precyzji. Dokładniejszy pomiar, dokładniejsze narzędzia, bardziej szczegółowa kontrola jakości i lepiej kontrolowane warunki technologiczne każdego procesu. To one decydują o zgodności wykonania z zamówieniem, a zatem to właśnie precyzja jest tym, co odróżnia dobrą obróbkę blacharską od przeciętnej i złej. Nigdy nie będzie to cena, czas potrzebny na realizację zamówienia ani wielkość palety, z jakiej można wybrać kolor do malowania blachy stalowej. To wszystko ma znaczenie, ale nigdy nie powinno być ważniejsze niż precyzja i jakość wykonania podstawowego elementu.