1. OSTROWWLKP.INFO
  2. Wiadomości
  3. Informacje
  4. Najważniejsze zasady związane z zachowaniem się podczas pożaru

Najważniejsze zasady związane z zachowaniem się podczas pożaru

28/08/2017 17:25
Najważniejsze zasady związane z zachowaniem się podczas pożaru

Pożar jest sytuacją bardzo niepożądaną, jednak mogącą przydarzyć się każdemu. Dlatego też koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, w jaki sposób należy się zachować w takiej sytuacji. Dzięki kilku zasadom będzie można ochronić swoje i swojej rodziny życie. Dlatego też należy uważnie przeczytać poniższe zasady i koniecznie je zapamiętać. Poza tym nie można też zapominać o możliwości skorzystania ze szkoleń PPOŻ.


Jesteś w płonącym budynku — co robić?

Może wydawać się to dość oczywiste, ale kiedy znajdziemy się w budynku, w którym wybuchł pożar, musimy jak najszybciej się z niego wydostać. Wtedy też nie możemy zwracać uwagę na swój dobytek tylko razem z rodziną spróbować po prostu wyjść na zewnątrz. Wiele osób traci czas na to, aby zabrać ze sobą pamiątki, czy też cenny sprzęt. Jednak jest to bardzo nieodpowiedzialne zachowanie, gdyż odbiera nam cenne minuty. Tym bardziej że w każdej chwili może dojść do znacznego pogorszenia się sytuacji i wtedy nie będzie można już wyjść z budynku. Dlatego też nawet szukanie telefonu, czy ubrań, może okazać się niepotrzebnym ryzykiem. Znacznie lepszym wyjściem będzie ratowanie siebie oraz innych osób, które również znajdują się w płonącym budynku. Dlatego też koniecznie trzeba o tym pamiętać. W końcu życie ludzkie jest cenniejsze niż wszystko inne.


Jeśli pożar zdążył się już rozprzestrzenić, to może być to niemożliwe. Często dochodzi do sytuacji, kiedy drzwi są bardzo nagrzane i nie można ich otworzyć. Wtedy koniecznie trzeba przedostać się na balkon, jeśli również nie jest on zagrożony ogniem. Jeśli okna znajduje się dość nisko od ziemi, to warto rozważyć opcję skoczenia na podwórko.


Nie wdychaj dymu!

Statystyki są nieubłagane. Zdecydowana większość osób podczas pożaru umiera przede wszystkim przez to, że wdycha dym, który wytwarza się podczas pożaru. Dlatego też tak ważne jest postępowanie w określony sposób, aby nie dopuścić do takiej sytuacji.


Zasady związane z niewdychaniem dymu podczas pożaru

  • przede wszystkim staraj się przyłożyć do nosa i ust jakiś materiał,
  • jak najmniej oddychaj w zadymionych pomieszczeniach,
  • pamiętaj, że im wyżej tym powietrze jest gorsze i cieplejsze, dlatego musisz koniecznie czołgać się lub chodzić na czworakach z głową jak najniżej.
  •  

Przezorny zawsze ubezpieczony — czyli czerp wiedzę, aby wiedzieć, jak się zachować w trakcie pożaru

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zapisanie się na kursy. Na przykład takie, które oferuje firma gpsbhp.eu/. W ten sposób można uzyskać bardzo szczegółową wiedzę związaną z tym, jak powinno się zachować podczas pożaru. Jednak nie da się ukryć, że takie szkolenie może sprawić również, że będziemy znacznie bardziej uważać na to, co robimy i dzięki czemu nie dopuścimy do wystąpienia sytuacji pożarowej. Przy okazji warto zdawać sobie sprawę z tego, że w takich szkoleniach powinni brać udział również pracownicy, aby dbać o swoje zdrowie i stanowisko pracy.

Ocena artykułu:
4,0  (głosów: 6)