W skali całego kraju od lat obserwuje się wzrost uzależnień wśród dzieci i młodzieży. Nie jest to jednak, jak się powszechnie sądzi, wyłączny problem rodzin dysfunkcyjnych i środowisk patologicznych. Co można zrobić, by uchronić uczniów przed nałogami? - Jak do tej pory, najskuteczniejszym sposobem walki jest profilaktyka – mówi Karolina Cicharska z ostrowskiej straży miejskiej.
Od początku roku ostrowscy municypalni prowadzą zajęcia edukacyjne, zarówno dla dzieci przedszkolnych, jak też uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych.
- Podczas zajęć ostrzegamy dzieci przed potencjalnymi zagrożeniami. Omawiamy sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach, a także tłumaczymy zbieżność norm prawnych i moralnych – wyjaśnia funkcjonariusz straży ds. profilaktyki K. Cicharska.
Do tej pory pogadanki i warsztaty odbyły się w Specjalnym Ośrodku Wychowawczym Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety, w Przedszkolu nr 8 i Szkole Podstawowej nr 11. Podczas spotkań mówiono o bezpieczeństwie w czasie ferii, o obcych – niebezpiecznych, czy w jaki sposób asertywnie powiedzieć - NIE, DZIĘKUJĘ.
- Zapotrzebowanie na tego rodzaju warsztaty przerosło nasze oczekiwania. Harmonogram został zapełniony na najbliższe trzy miesiące, mimo że nie wszystkie placówki odpowiedziały jeszcze na naszą ofertę – mówi komendant Straży Miejskiej, Grzegorz Szyszka.
Zobacz także