1. OSTROWWLKP.INFO
  2. Wiadomości
  3. Bezpłatne szczepienia dla seniorów

Bezpłatne szczepienia dla seniorów

17/08/2016 16:34  |  Dawid Bilski
Bezpłatne szczepienia dla seniorów

Blisko 900 seniorów będzie mogło w tym roku bezpłatnie zaszczepić się przeciwko grypie. To zasługa nowego miejskiego programu polityki zdrowotnej, którą realizował będzie Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Zespół Lekarza Rodzinnego „Rodzina” przy ulicy Wolności 24 w Ostrowie Wielkopolskim.


Do uczestnictwa w programie zapraszamy mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego urodzonych 1956 roku i wcześniej. W tym roku z programu może skorzystać 888 osób. Rejestracja prowadzona będzie przez realizatora do wyczerpania miejsc. Każdy pacjent przed szczepieniem zostanie przebadany przez lekarza.


- Aby przeprowadzić i sfinansować szczepienia przeciwko grypie dla tej szczególnej grupy ludzi płynęły prośby zarówno ze strony radnych miejskich, jak i ze strony seniorów. Nie trzeba było nas przekonywać do tego, że jest to spory problem. Leczenie powikłań pogrypowych jest nie tylko szkodliwe, ale też kosztowne. Mam nadzieję, że dzięki temu programowi przyczynimy się do polepszenia zdrowia naszych mieszkańców -€“ powiedziała Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.Wskazania medyczne do szczepienia dotyczą zasadniczo osób starszych, szczególnie po 60 roku życia. Infekcje grypowe w tej grupie pacjentów są najczęstszą przyczyną zaostrzeń chorób układu oddechowego oraz mogą także prowadzić do powikłań ze strony pozostałych układów, w tym układu sercowo-naczyniowego.


- Wirus może przejść wprawdzie niezauważalnie, ale osłabienie organizmu może doprowadzić do zaostrzenia choroby przewlekłej. Jest to główny argument, aby szczepić osoby starsze. Najbardziej narażeni są ludzie chorzy np. na nerki, mające problemy z krążeniem. Najlepiej szczepić się przed sezonem występowania grypy, czyli w okresie od listopada do marca. Ostatnie nasze obserwacje pokazują, że występuje ona w styczniu, lutym i marcu, rzadko wcześniej. Zaznaczmy, że wytwarzanie przeciwciał trwa od 7 do 10 dni. Szczepionki nie można podać, jeżeli pacjent ma aktualnie infekcje. Przeciwskazaniem jest też uczulenie na białko kurze €- wyjaśnia lekarz medycyny Jaromir Grześkowiak, kierownik Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Zespół Lekarza Rodzinnego „Rodzina”.Realizacja programu rozpocznie się na początku września. Na jego realizację w 2016 roku miasto przeznaczy 39 960,00 złotych. O szczegółach poinformujemy już wkrótce.


Źródło: Biuro Prasowe i Relacji Społecznych Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim