1. OSTROWWLKP.INFO
  2. Wiadomości
  3. Sport
  4. Darterzy chętnie wrócą do Ostrowa

Darterzy chętnie wrócą do Ostrowa

16/05/2016 21:32  |  Dawid Bilski
Darterzy chętnie wrócą do Ostrowa
fot. Biuro Prasowe i Relacji Społecznych Urzędu Miejskiego

W minioną sobotę rozegrane zostały Mistrzostwa Ostrowa Wielkopolskiego w Darcie. Ostrowski turniej zaliczony został do tegorocznych rozgrywek Pucharu Polski, do naszego miasta zjechali zatem najlepsi zawodnicy uprawiający tę dyscyplinę sportu.


W turnieju wzięło udział ponad siedemdziesięciu graczy. Tak w damskim, jak i żeńskim turnieju triumfowali zawodniczy z Warszawy – Karolina Podgórska oraz Krzysztof Ratajski.Turniej Pucharu Polski w darcie (popularne lotki) po raz pierwszy zawitał do Ostrowa Wielkopolskiego. Poznań, Pleszew, Warszawa, Zielona Góra, Jarocin, Krotoszyn, Środa Wielkopolska, Wrocław Bugaj, Leszno, Głogów, Swarzędz, Wieruszów, Sulechów, Inowrocław, Wołomin, Konin, a nawet Nottingham – to tylko niektóre z miast mających swoich przedstawicieli w sobotnich rozgrywkach. Impreza odbyła się w restauracji „Plażowa” na terenie Piasków.


- Jest to już trzecia odsłona otwartych mistrzostw naszego miasta. W tym roku odwiedziło nas 71 zawodniczek i zawodników – jest to do tej pory najliczniejsza edycja. Bardzo cieszy obecność zawodników z najwyższej półki krajowych rozgrywek – mówi Paweł Stramski, jeden z organizatorów ostrowskich rozgrywek.


Faworyci nie zawiedli. W turnieju mężczyzn triumfował Krzysztof Ratajski, posiadający w swoim dorobku wiele medali i pucharów za wygrane turnieje, nie tylko w kraju, ale i za granicą. Jego grę można śledzić podczas relacji w stacji Eurosport.


- Wyjazd na Mistrzostwa Ostrowa Wielkopolskiego był to doskonały trening przed najważniejszym turniejem w Polsce – Polish Open, który rozegrany zostanie w przyszłym tygodniu w Policach. Formuła rozgrywania turnieju, czyli grupy, a następnie drabinka z dużą ilością legów, była świetnym pomysłem. Należy podkreślić, że ostrowskie nagrody bardzo pozytywnie wyróżniły się na tle innych zawodów darterskich w Polsce – mówi triumfator mistrzostw.


- 10 stanowisk do gry była odpowiednia w stosunku do ilości graczy. Dzięki temu turniej przebiegł bardzo sprawnie. Pozytywnie zaskoczyła wysoka frekwencja wśród pań. Było dużo gry i ciekawych spotkań. Na pochwałę zasługuje też wysoki poziom organizacji. Ciekawa lokalizacja turnieju dopełniła świetną atmosferę turnieju. W przerwach miedzy meczami można było zrelaksować się na świeżym powietrzu, nad zalewem. Chętnie jeszcze tu wrócę – zapewnia Karolina Podgórska, triumfatorka turnieju pań.


W turnieju mężczyzn wystartowało 53 graczy oraz 18 zawodniczek. Najlepsi z ostrowian – Przemysław Misiak oraz Paweł Stramski – zajęli miejsca 5-8.


Tytułu mistrzyni z ubiegłego roku broniła ostrowianka Anna Kowalczyk. W sobotę dotarła do finału, gdzie jednak musiała uznać wyższość Karoliny Podgórskiej.

- Karolina rzuca bardzo pewnie i jest znakomitą zawodniczką, dlatego gra przeciwko niej była dużym wyzwaniem. Miałam swoje szanse, jednak nie udało mi się ich wykorzystać. Drugie miejsce w tak silnie obsadzonym turnieju to znakomite osiągniecie, jednak będzie to też dla mnie bodziec do dalszych treningów, po to, by w przyszłym sezonie tytuł wrócił do Ostrowa – zapewnia ostrowska darterka.

Zawodnikiem, który przebył najdłuższą drogę na ostrowskie mistrzostwa był Michał Wasielewski, mieszkający obecnie w angielskim Nottingham.

- To trzecia edycja mistrzostw, tym razem w bardzo prestiżowej odsłonie. Do Ostrowa zjechała czołówka darterów z całej Polski. Byliśmy świadkami zaciętych pojedynków na bardzo wysokim poziomie i emocji, które towarzyszyły zawodnikom do ostatnich rzutów. Gratulacje dla uczestników, ale przede wszystkim dla zwycięzców za stworzenie tak emocjonującego widowiska i do zobaczenia za rok, oby w jeszcze większym składzie – dodaje Michał Wasielewski .

Uczestnicy chwalili poziom organizacji ostrowskiego turnieju. Zawodnicy bardzo dobrze czuli się na terenie ostrowskich Piasków, które doskonale sprawdziły się jako miejsce rozegrania darterskich mistrzostw. Organizatorzy zapewniają, że planowane są już kolejne zawody.

- Chcemy pójść krok dalej i zorganizować w Ostrowie zawody o jeszcze wyższej randze. Jesteśmy już po wstępnych rozmowach z przedstawicielami Polskiej Organizacji Darta. Padło kilka pomysłów, wierzę zatem, że w przyszłym roku gościć będziemy jeszcze większą liczbę zawodników – zapewnia Artur Kołaciński, jeden z organizatorów.