Poznań to miasto z wielowiekową tradycją, którego patronami są dwaj apostołowie Kościoła katolickiego – Piotr i Paweł. Jak wyglądają zaślubiny oraz wesela Poznaniaków? Które miejsca przyszli małżonkowie najchętniej wybierają na plener ślubny?
Grupa Portali Weselnych po raz kolejny zajęła się ślubnymi faktami i ciekawostkami. W marcu 2015 roku w specjalnej ankiecie internetowej wzięli udział respondenci, którzy na ślubnym kobiercu stanęli w 2014 roku. Dzięki odpowiedziom, dziś możemy sprawdzić, jak na ślub i wesele zapatrują się m.in. mieszkańcy województwa Wielkopolskiego. Ile trwa organizacja tego wyjątkowego wydarzenia? Ile pieniędzy wydali narzeczeni? I wreszcie, czy mają oni opory zwracać się do swoich teściów słowami: „mamo/tato”?
Według mieszkańców Poznania i okolic najlepszym miesiącem, by stanąć na ślubnym kobiercu, jest sierpień. Cieszy się on szczególnym uznaniem wśród przyszłych nowożeńców, bo zawiera w nazwie literę „r”, która według przesądów przynosi małżonkom szczęści i pomyślność. Część par równie chętnie pobiera się w czerwcu oraz we wrześniu. Do zorganizowania ceremonii marzeń narzeczeni potrzebują zazwyczaj rok czasu.
Osoby zamierzające stanąć na ślubnym kobiercu, powinni pamiętać o targach ślubnych. W Poznaniu z początkiem każdego roku odbywa się Wielka Poznańska Gala Ślubna. W styczniu 2016 r. targi odbędą się po raz XII. Wówczas, obok projektantów odzieży ślubnej czy właścicieli sal bankietowych, prezentują się również fotografowie, kamerzyści i zespoły.
Z odpowiedzi udzielonych przez ankietowanych wynika, że najwięcej par (43%) wydało od 20 do 40 tys. złotych w trakcie ślubnych przygotowań. Mniej, bo łącznie połowa respondentów zmieściło się w przedziałach odpowiednio od 10 do 20 tys. złotych (30%) i od 40 do 60 tys. złotych (20%). Żaden z respondentów nie wydał na organizację wesela mniej niż 10 tys. złotych, a 7% przeznaczyło na ten cel powyżej 60 tys. złotych.
Obok takich wydatków jak opłacenie sukni ślubnej (1-2 tys. złotych) czy wynajęcie sali weselnej (od 150-300 złotych od osoby), przyszli małżonkowie ponoszą również wydatki tytułem oprawy muzycznej uroczystości (od 2 do 4 tys. złotych) i zatrudnienia fotografa czy kamerzysty (od 1 do 2 tys. złotych).
Z roku na rok odnotowujemy coraz większe zainteresowanie przyszłych małżonków usługami oferowanymi przez fotografów i kamerzystów. W społeczeństwie rośnie przekonanie, że wykonanie sesji zdjęciowej lub montażu filmu najlepiej zlecić profesjonalistom, bo tylko w ten sposób można uzyskać niezwykłą pamiątkę. Potwierdzają to wyniki przeprowadzonej ankiety – 100% nowożeńców jest zadowolona z otrzymanych zdjęć ślubnych – mówi Ewa Sztuczka z filmy-wesele.pl.
Na wybór fotografa czy kamerzysty wpływ ma wiele czynników. Zdecydowana większość narzeczonych zwraca uwagę na: estetykę portfolio (30%), pozytywne opinie w internecie (22%), atrakcyjną ofertę (17%), cenę (16%) czy opinię swoich znajomych lub rodziny (15%). Z tego też względu w sieci funkcjonują profesjonalne serwisy (Poznań - baza fotografów ślubnych), które powstały z myślą o tym, by usługodawcy mogli zaprezentować swoje przykładowe prace.
Warto pamiętać, że aż 83% par realizuje plener ślubny w innym dniu niż ślub i wesele. W przypadku Poznania, miejsc, w których może odbyć się sesja, jest wiele, bo w mieście nie brakuje pomników przyrody czy architektonicznych perełek. Część par, poza poznańskim rynkiem, wybiera na ślubny plener pozostałości murów miejskich, Studzienkę Bamberki czy Park Sołacki. W wyborze odpowiedniej lokalizacji przydatny będzie przewodnik turystyczny po Poznaniu.
Z przeprowadzonej ankiety wynika, że aż 63% par nie ma oporów przed zwracaniem się „mamo/tato” do swoich teściów. Czas tuż po ślubie to także rozpakowywanie prezentów. Okazuje się, że tylko 23% par jest zadowolonych z otrzymanych upominków. W ankiecie respondenci wskazali najgorsze prezenty – prym wiodą artykuły gospodarstwa domowego, np. ręczniki, szklanki, sztućce czy żelazko.
Z pozostałymi ciekawostkami dotyczącymi ceremonii ślubnej oraz wesela, które wynikają z badania, można zapoznać się dzięki załączonej poniżej infografice.
Zobacz także