Prawie pół tysiąca uczestników profesjonalistów oraz osób niepełnosprawnych weźmie udział w „I Maratonie Uśmiechu – uśmiech podaj dalej’’, który odbędzie się 19 kwietnia 2015 na ostrowskim Rynku. To najnowszy pomysł szkoły specjalnej na pokazanie, że właściwa integracja nie możne oznaczać odizolowania od reszty społeczeństwa, ale polega na otwarciu i autentycznej współpracy ze społeczeństwem.
O idei biegu, zaplanowanych trasach oraz zasadach rozgrywania tego maratonu poinformowano podczas konferencji prasowej w dniu 13 kwietnia 2015 roku w Zespole Szkół Specjalnych.
- Strona inwestycyjna i wizerunek architektoniczno-budowalny szkoły to ważne zadanie i wiele w ostatnich latach udało się nam w tym zakresie zrobić. Ważne jednak, że Dyrekcja przywiązuje dużą wagę do tego, żeby to nie była szkoła zamknięta, getto, w którym dzieci z deficytami żyją za murami . Udało się już realizować kilka fajnych przedsięwzięć a najświeższą inicjatywa jest Pierwszy Maraton Uśmiechu - powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski.
Najlepszą recenzją tej przygotowywanej od wielu miesięcy imprezy są słowa wicedyrektora ZSS.
- My nie podejmujemy walki z niepełnosprawnością. Uczymy jak z niepełnosprawnością żyć – mówił Roman Wojtyczka wicedyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowie Wielkopolskim. - Teraz jest w społeczeństwie duża moda na aktywność ruchowa, biegi i chcieliśmy to wykorzystać. Uczestnicy maratonu są w bardzo różnym stanie będą w tym przedsięwzięciu uczestniczyć. W „Biegu z duszą’’ wystartują np. osoby w najcięższym stanie. Czasem to będzie ruch w przestrzeni, jedynie ruch rąk. Ale tak jak wszyscy, na tych samych zasadach będą brać udział w zawodach i będą zdobywać medale - owiedział R. Wojtyczka.
Pomysł organizacji biegu wspiera Klub Maraton Ostrów. – Klub już od pierwszego spotkania organizacyjnego udzielił pełnej akceptacji dla tej idei. Pomagaliśmy w ułożeniu trasy, która będzie atestowana. Zawodnicy będą mogli się ściągać, ale myślę, że najważniejsza będzie integracja to, że osoby niepełnosprawne będą mogły pobyć z nami biegaczami, poczuć tę adrenalinę, atmosferę zawodów - powiedział Witold Olejniczak z Klubu Maraton Ostrów.
Dla biegaczy profesjonalistów przygotowano bieg na dystansie 15 km, ulicami Ostrowa tam gdzie zwyczajowo odbywają się biegi. W tej konkurencji przewidziany jest także udział biegaczy na wózkach. W Parku Miejskim rozgrywane będą pozostałe konkurencje m.in. sztafety rodzinne i biegi w parach na wózkach.
- Chcemy pokonać dystans 42,195 km czyli klasyczny maraton. Suma wszystkich biegów powinna nam dać długość maratonu. Będziemy też zachęcać ostrowian, aby na Rynku na bieżni pomogli osiągnąć zamierzony cel – powiedział R. Wojtyczka.
Początek maratonu o godz. 13.00. Zawody już cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Do biegu na 15 kilometrów zgłosiło się ok. 280 osób, w tym 55 kobiet. Przyjadą nie tylko z Wielkopolski, ale także z Dolnego Śląska, Pomorza, a nawet z Ukrainy.
Starosta Ostrowski wykorzystać to zainteresowanie do promocji powiatu. - Chcemy zapromować nie tylko Powiat Ostrowski, ale także zdrową żywność, dlatego każdy uczestnik biegu otrzyma specjalny kubek - gadżet ze zdrową przekąską - powiedział P. Rajski.
Jak podkreślała Beata Serbakowska - dyrektor ZSS, imprezę uda się zorganizować dzięki wsparciu nie tylko szkoły, Powiatu Ostrowskiego, ale także sponsorów w tym Funduszu Grantowego Dobrego Sąsiedztwa dla Ostrowa Wielkopolskiego oraz firm PBO, WBK, Slam Poland, MTV.
Zobacz także