Kolejne lokalne produkty, tym razem sery twarogowe i pleśniowe Ostrowskiej Spółdzielni Mleczarskiej i SM Lazur będą głównym bohaterem tegorocznej III edycji Ostrowskiego Festiwalu Smaków, który odbędzie się 21 marca 2015 r. Tegoroczna edycja tej coraz popularniejszej imprezy wystawienniczej odbędzie się w nieco zmienionej formule organizacyjnej.
O szczegółach przygotowań do tegorocznego Festiwalu poinformowano podczas konferencji prasowej zorganizowanej w dniu 9 marca 2014 r. w Zespole Szkół Usługowych. Ostrowski Festiwal Smaków to przedsięwzięcie, które rozwija się bardzo dynamicznie i zdominowało towarzyszące mu Regionalne Targi Turystyczne.
- Kiedy rozpoczynaliśmy to przedsięwzięcie do końca wierzyliśmy w jego powodzenie, bo była to rzecz na naszym rynku zupełnie nowa. Przesłanie Targów jest jasne. Jest to forma docenienia współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami, promocja ich firm, ale także szkoły i szkolnictwa zawodowego w ogóle – powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski.
Jak szacują organizatorzy w ubiegłym roku przez Festiwal przewinęło się ok. pięć tysięcy zwiedzających. W szczytowych momentach na sali obecnych było nawet kilkaset osób. Ta ilość zwiedzających oraz oczekiwania zwiedzających wymusiły zmianę formuły tegorocznej edycji.
Pierwsza godzina tegorocznej imprezy przeznaczona jest na spotkania branżowe.
- Wystawcy zgłaszali, że nie mieli możliwości wymiany doświadczeń między sobą, swobodnego porozmawiania. Uszanowaliśmy ich prośbę i rezerwujemy dla nich pierwsza godzinę. Od godz. 11.00 do 14.00 do wejścia uprawniać będą zaproszenia rozprowadzane w większości przez poszczególnych wystawców. O godz. 14.00 z ofertą Festiwalową będą mogli zapoznać się wszyscy zainteresowani, od tej godziny będzie wstęp wolny – powiedział Dariusz Kaczmarek dyrektor Zespołu Szkół Usługowych.
Organizatorzy spodziewają się w tym roku ok. trzech tysięcy zwiedzających. Wiadomo, że w imprezie weźmie udział 40 wystawców, w tym 22 lokale gastronomiczne. Każdy z nich miał możliwość zgłoszenia do konkursu potrawy, która powstała z wykorzystaniem tegorocznych głównych motywów serów pleśniowych lub twarogowych. Oceniać je będzie profesjonalne i zewnętrze jury.
- Jak zapewniają restauratorzy przygotowane potrawy będą wielkim zaskoczeniem. W słodkiej dziupli prezentować swoją ofertę będą lokalne cukiernie także wykorzystując twarogi i sery. Przewodnie będą oczywiście serniki, ale od jednego z wystawców usłyszałam, że serniki to smaczna, ale pospolita oferta i przygotuje coś wyjątkowego. Zapraszam więc do spróbowania tych specjałów – powiedział Barbara Jakubowska, szefowa szkolenia zawodowego w ZSU.
Festiwal jest więc okazją do zaproponowania znanych produktów w całkiem nowej odsłonie. Podobnie było z boczniakami, które pozornie dają małe możliwości kulinarnego wykorzystania. Okazało się jednak, że doskonale pasują jako dodatek do mięs, ryb, a przygotowane na Festiwal potrawy z boczniakami weszły na stałe do kart wielu restauracji.
- Naszym głównym produktem jest twaróg. Takie imprezy jak festiwal pozwalają go rozpropagować w postaci gotowych produktów, ale także jako komponentu dla przygotowania różnorodnych produktów cukierniczych i innych. Dla nas ważne jest także tom, że będziemy promować nie tylko produkty mleczarskie, ale także swoją restaurację – powiedział Zbigniew Madajczak z Ostrowskiej Spółdzielni Mleczarskiej.
Zobacz także