W ramach odbywających się w dniu 3 marca 2015 r. Targów Pracy i Edukacji Zawodowej zaproponowano ponad 500 wolnych miejsc pracy. Najwięcej ofert pracy czekało na osoby z wykształceniem zawodowym. Bezrobotnych PUP starał się zainteresować ofertą wysyłając do każdego sms. Spotkało się to jednak z niewielkim odzewem.
Największe zapotrzebowanie na pracowników zgłosiło Wojsko Polskie. Najlepiej jednak, aby przyszły żołnierz zawodowy posiadał określone uprawnienia: kierowca C, kierowca C+E, kierowca spawacz, kierowca ślusarz, mechanik elektromechaniki.
Ponadto wśród najliczniej oferowanych przez pracodawców stanowisk pracy wymienić należy: operatorów maszyn CNC, wózków widłowych, spawaczy, pracowników produkcyjnych, magazynierów, kucharzy, szwaczki oraz opiekunki osób starszych (pełna lista w załączniku).
- W tym roku mamy 29 pracodawców, czyli nieco więcej niż w ubiegłym roku. Ponadto gościmy szkoły, które kształcą w określonych zawodach. Zależy nam na połączeniu rynku edukacji z rynkiem pracy, aby dyrektorzy szkół wiedzieli, jaka jest oferta pracodawców dla ich absolwentów – informuje dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Ostrowie Wielkopolskim Hanna Pawlak- Kornacka.
Na rynku wciąż brakuje pracowników związanych z wykształceniem technicznym i określonymi umiejętnościami, nie ma natomiast ofert dla humanistów.
- Razem ze starostą Pawłem Rajskim dostrzegamy konieczność rozwoju i unowocześniania szkolnictwa zawodowego na poziomie ponadgimnazjalnym. Jest to obecnie jeden z ważniejszych obszarów, jakimi zajmuje się starostwo powiatowe i na to chcemy pozyskiwać w następnej perspektywie finansowej pieniądze – mówi Tomasz Ławniczak, Wicestarosta Ostrowski.
Pomimo rosnącej liczby ofert pracy na targach pojawia się coraz mniej chętnych na jej podjęcie.
- Tradycyjnie wysłaliśmy ponad 5 tysięcy sms’ów do zarejestrowanych osób bezrobotnych z zaproszeniem na targi, które dają możliwość bezpośredniego kontaktu z pracodawcą. Niestety, odzew nie jest zbyt duży – dodaje dyr. PUP.
Jak wynika ze statystyk bezrobocie w ciągu ostatniego roku spadło, w styczniu 2014 r. było na poziomie 10,8 proc. w tej chwili na koniec stycznia 2015r. jest to 8,8 procent. Ten spadek miał przełożenie na pozycję Powiatu Ostrowskiego w województwie. Dotąd na 35 powiatów w Wielkopolsce znajdował się na 15 lub 16 pozycji, a obecnie na pozycji 13. Nowym zjawiskiem na rynku pracy jest gwałtowny wzrost zatrudnionych obcokrajowców.
- Coraz chętniej pracodawcy zatrudniają obcokrajowców. Jeszcze 2010 roku do pracy przyjęto w naszym powiecie 30 obcokrajowców, w 2011 – 240 obcokrajowców, w latach 2012 i 2013 około 550-580, a w 2014 r. już 2600 osób z zagranicy. W 90 procentach są to Ukraińcy – podkreśla Wicestarosta Ostrowski Tomasz Ławniczak.
Zobacz także