Drugi etap programu "Zdrowie dla Ostrowa 2012 - 2022" podsumowany. W ramach programu przebadano 1174 uczniów w szkołach podstawowych i gimnazjalnych - U dzieci zauważamy zarówno nadciśnienie, jak i nadwagę - mówi Marlena Maląg Zastępca Prezydenta Miasta. Przeciwdziałanie nadwadze, otyłości oraz nadciśnieniu tętniczemu wśród dzieci i młodzieży - to główne założenia programu.
To pilotażowy i pierwszy tak kompleksowy program skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych prowadzonych przez Gminę Miasto Ostrów Wielkopolski.
-Celem programu jest zmiana postawy uczniów dotycząca zdrowia i jego znaczenia w życiu człowieka, wyodrębnienie wśród badanych uczniów grup ryzyka chorych lub zagrożonych otyłością i nadciśnieniem tętniczym oraz skuteczne zapobieganie występowaniu czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych - mówi Marlena Maląg Zastępca Prezydenta Miasta.
W spotkaniu podsumowującym drugą edycję programu wzięli udział m.in. prof. UM dr hab. med. Alicja Krzyżaniak - kierownik Zakładu Epidemiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, dr med. Barbara Stawińska - Witoszyńska adiunkt w zakładzie Epidemiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz dr Dariusz Dębicki pracownik kuratorium Oświaty w Poznaniu, delegatura w Kaliszu. Specjaliści podsumowali wyniki badań wśród uczniów.
We wszystkich placówkach prowadzonych przez Gminę Miasto Ostrów Wielkopolski realizuje się sporo działań oraz programów poświęconych szeroko rozumianemu zdrowiu.W ostrowskich szkołach realizowany jest europejski program "Owoce i warzywa w szkole" oraz pilotażowy program "Mały Mistrz".
- Szkoły przystępują do sieci wojewódzkiej i krajowej, która promuje zdrowie. Wszystko po to, aby zwrócić uwagę na to jak należy żyć i prawidłowo się odżywiać. "Mały Mistrz" to z kolei uatrakcyjnienie lekcji wychowania fizycznego w klasach I - III. W programie uczestniczą wszystkie szkoły podstawowe. Nauczyciele wychowania fizycznego wzmacniają nauczycieli wychowania wczesnoszkolengo poprzez pokazywanie ciekawych lekcji W- F. W kolejnym roku szkolnym będą do tego dołączone lekcje pływania - dodaje M. Maląg. - Warto wymienić także program pod nazwą „Śniadanie daje moc”, w którym uczestniczą prawie wszystkie szkoły, oraz inne takie jak „Owoce i warzywa w szkole”, „Mam kota na punkcie mleka”, „Pierwsze śniadanie w domu, kanapka do szkoły". Organizowane są również spotkania edukacyjne pedagoga z rodzicami, wspólne spożywanie II śniadania oraz szereg innych programów - mówi M. Maląg.
Program "Zdrowie dla Ostrowa" realizowany będzie do 2022 roku. Podsumowanie II edycji programu odbyło się w środę 19 listopada w ratuszu.
Zobacz także