1. OSTROWWLKP.INFO
  2. Wiadomości
  3. Kultura i rozrywka
  4. Imprezy
  5. Poezja zawładnie Ostrowem

Poezja zawładnie Ostrowem

05/09/2014 22:13  |  Dawid Bilski
Poezja zawładnie Ostrowem
fot. Biuro Prasowe i Relacji Społecznych Urzędu Miejskiego

- W tym roku hasło "wszystko jest poezją" pojmowane jest bardzo dosłownie i bardzo szeroko. W październiku będzie i teatr, i poezja, i muzyka, i filozofia - a to wszystko w najlepszym wydaniu - powiedział Prezydent Jarosław Urbaniak podczas konferencji prasowej zapowiadającej Festiwal "Wszystko jest poezją". Tegoroczna 22 już edycja festiwalu odbędzie się od 2 do 4 października 2014 roku w Ostrowskim Centrum Kultury i w Forum Synagoga.


Festiwal „Wszystko jest Poezją” organizowany jest już od 1992 roku. Na festiwal od lat składają się koncerty, przedstawienia teatralne, noce kabaretowe, spotkania autorskie i hapenningi. W Ostrowie Wielkopolskim – w ramach imprezy – gościły już takie gwiazdy jak: Czesław Niemen, Ewa Bem, Jan Peszek, Grażyna Łobaszewska, Hanna Banaszak, Dorota Miśkiewicz, Wiktor Zborowski, Stanisław Tym, Wojciech Pszoniak i inni.


- Zaczynamy 2 października przedstawieniem Andrzeja Seweryna, który niedawno gościł w Ostrowie z pięknym monodramem wokół Szekspira. Tym razem aktor zaprezentuje monodram " Mój Molier". Myślę, że w Polsce nie ma lepszego aktora, który ma większe prawo do prezentowania Moliera niż Andrzej Seweryn, który jest członkiem Akademii Molierowskiej - mówi Prezydent Jarosław Urbaniak.


Jednym z punktów programu będą "Rozmowy z diabłem. Wielkie kazanie księdza Bernarda" -€“ czyli monodram Leszka Kołakowskiego w wykonaniu Jerzego Treli. Za rolę tytułową w przedstawieniu Jerzy Trela otrzymał Wielką Nagrodę Aktorską w II Ogólnopolskim Konkursie na teatralną inscenizację dawnych dzieł literatury europejskiej organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy współudziale Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego i Związku Artystów Scen Polskich. Nagrodę otrzymał również Jan Polewka za scenografię.


- Monodram oparty jest o teksty Leszka Kołakowskiego. To przedstawienie lekkie, jak na Kołakowskiego, jednak zobaczymy na ile uda się Treli z tekstów filozoficznych zrobić coś co jest przystępne. Ale myślę, że to też sztuka przez duże "Sz" i warto się tym zainteresować - dodaje Prezydent Jarosław Urbaniak.

W piątkowy wieczór 3 października na scenie OCK wystąpi z projektem "Tribute to Zaucha". dobrze znany już ostrowskiej publiczności Kuba Badach.


- Koncert Kuby Badacha znalazł się w programie imprezy zgodnie z zapowiedzią z zeszłego roku, kiedy to Kuba Badach przyjechał do Ostrowa Wielkopolskiego na moje zaproszenie i dał charytatywny darmowy koncert dla pogorzelców z Jankowa Przygodzkiego. Wtedy obiecałem na scenie, że ze względu na zainteresowanie, spróbuję ściągnąć artystę ponownie do Ostrowa. Na festiwalu "Wszystko jest poezją" Kuba Badach wstąpi z programem poświęconym Andrzejowi Zausze. To też ktoś, kto ma do tego prawo - jako uczeń Zauchy - aby jego muzykę po jego śmierci promować - wyjaśnia Prezydent Jarosław Urbaniak.


Oprócz Kuby Badacha na scenie usłyszymy koncert męskiego tria Waglewski - FICH - EMADE.

- To - myślę - bardzo oczekiwany koncert w Ostrowie. Znakomici artyści, znakomita trójka - ojciec i dwóch synów. Artyści zaprezentują swoją najnowszą płytę. Muzycy są znani nie tylko z występów z trio, ale również z projektu wypromowanego przez Żywiec Męskie Granie - mówi Ewa Matecka, dyrektor Ostrowskiego Centrum Kultury.


Organizatorzy zapraszają także na wykład prof. Piotra Śliwińskiego oraz dr Tomasza Gruchota o tekstach Wojciecha Waglewskiego pod hasłem "Liryka z Wagla". Muzyczną oprawę do tego wydarzenia przygotują Ola Kiełb oraz Marek Raczycki. Wstęp na to wydarzenie jest wolny.

-Oprócz spektakli teatralnych i koncertów w ramach festiwalu odbędzie się pierwszy panel dyskusyjny na temat poezji, poetyckości i granic hasła "wszystko jest poezją - dodaje E. Matecka.


W sobotę 4 października na małej scenie odbędzie się natomiast Turniej Jednego Wiersza.

- Zapraszamy Państwa do udziału w turnieju. To turniej bardzo otwarty, organizowany w różnych grupach wiekowych, od dzieci, poprzez młodzież do osób dorosłych, osób, które mają przedstawić, przeczytać, albo upoważnić kogoś do przeczytania jednego wybranego swojego wiersza -mówi E. Matecka.

Podczas festiwalu nastąpi rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Wojciecha Bąka "Struna Orficka" . Na konkurs napłynęło około 500 prac od blisko 300 autorów. Spośród nich zostaną wybrane te najlepsze.


Źródło: Biuro Prasowe i Relacji Społecznych Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim