1. OSTROWWLKP.INFO
  2. Wiadomości
  3. Wielu chętnych na nowe mieszkania

Wielu chętnych na nowe mieszkania

25/08/2014 11:08  |  Dawid Bilski
Wielu chętnych na nowe mieszkania
fot. Biuro Prasowe i Relacji Społecznych Urzędu Miejskiego

Dużym zainteresowaniem cieszyły się dni otwarte zorganizowane przez spółkę MZGM realizującą Ostrowski Program Mieszkaniowy, w ramach którego dobiega końca budowa pierwszego z trzech ( do 2017r.) bloków.


W budynku powstało 16 mieszkań w trzech różnych wielkościach -€“ mają około 36, 47 i 56 metrów kwadratowych. Najwięcej, bo 11 , jest mieszkań dwypokojowych.


Program adresowany jest głównie do osób młodych, które mają regularne dochody, ale €“ często ze względu na rodzaj umowy - nie mogą zaciągnąć kredytu w banku. W tym programie swoistym bankiem dla najemców jest spółka komunalna MZGM. Na jedno mieszkanie jest aż 10 chętnych. Podczas dni otwartych wnioskodawcy, ale nie tylko, zobaczyli na własne oczy jak to wymarzone "m" wygląda.

- Ostrowski Program Mieszkaniowy to program realizowany jest z myślą o mieszkańcach Ostrowa Wielkopolskiego. Program wyróżnia nas na tle innych spółek komunalnych w kraju, ale również innych samorządowych zakładów budżetowych, które zajmują się zarządzaniem nieruchomościami komunalnymi jednostek samorządu terytorialnego. Budynek jest w ostatniej fazie ukończenia. Do wykonania pozostała jeszcze m.in. infrastrukturą towarzyszącą na zewnątrz - mówi Piotr Trybek, prezes MZGM.


Mieszkania będą w standardzie pod klucz, z panelami na podłogach, płytkami, zabudowaną wanną, w kuchni będzie zlew i kuchenka. Do ceny wliczone jest miejsce parkingowe, piwnica i 15-letni kredyt. Mieszkania mają duże okna i balony.

- Jedną z intencji dni otwartych było pokazać zainteresowanym mieszkańcom, w jaki sposób funkcjonuje spółka MZGM oraz jak wygląda blok i same mieszkania. Bardzo się cieszymy dużym zainteresowaniem i frekwencją - dodaje P. Trybek.


- W momencie, kiedy mieszkańcy podejmą ostateczne decyzje i rzeczywiście przystąpią do programu, wtedy podejmiemy decyzje dotyczące budowy kolejnych mieszkań w systemie Ostrowskiego Programu Mieszkaniowego. Z punktu widzenia samorządu - program jest ceniony w Polsce i to do nas przyjeżdżają samorządowcy podpatrywać jak ten unikatowy w skali kraju program jest realizowany. To są mieszkania zrobione w bardzo dobrym standardzie technicznym. Mieszkania te rozwiązują także kwestie mieszkaniowe w naszym mieście. Dzięki tym, które w Ostrowie Wielkopolskim już powstały, w naszym mieście lista mieszkaniowa jest jedną z krótszych w kraju ( w 2014 to 28 rodzin) i w trakcie roku jest realizowana - mówi Prezydent Jarosław Urbaniak.


Lista rodzin, które otrzymają mieszkanie w pierwszym bloku przy ul. Klasztornej postanie do końca sierpnia. Umowy będą podpisywane na 15 lat, przy zawieraniu umowy trzeba będzie wpłacić 3% wartości mieszkania – czyli od 4 do 7 tysięcy złotych w zależności od wielkości mieszkania. Maksymalny wiek uczestnika programu mieszkaniowego nie może przekraczać 40 lat.

- Do 2017 roku planujemy pobudowanie dwóch kolejnych - takich samych - bloków. Ale warunek jest taki, że spółka MZGM nie może skupić się tylko na budowie nowych bloków, tylko tak jak dotychczas musi zachowywać równowagę między potrzebami lokatorów ze starych, wymagających remontów, zasobów mieszkaniowych, a budową nowych – podkreśla Jarosław Urbaniak Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.


Blok buduje firma wyłoniona w drodze przetargu. Obok bloku powstanie utwardzony parking, wokół będzie chodnik i zieleń. A docelowo - jest powstanie osiedle - plac zabaw. Klucze do mieszkań wyłonione rodziny powinny otrzymać we wrześniu br.

Źródło: Biuro Prasowe i Relacji Społecznych Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim