Grupa znakarska działająca przy oddziale PTTK w Ostrowie Wielkopolskim odnowiła piesze szlaki w paśmie Wzgórz Ostrzeszowskich o kolorze zielonym WK - 3670z: Grabów - Marszałki - strzeszów - Bałczyna ( 278 m npm ) - Kobyla Góra - Kobyla Góra ( 284 m npm ) - Domanin PKP i niebieskim WK - 3672n: Zmyślona Ligocka - Kobyla Góra - Marcinki - Weronikopole - Bralin -Kępno.
Środki na odnowienie szlaków pochodziły z dotacji przyznanej Oddziałowi PTTK w Ostrowie Wielkopolskim przez Urząd Marszałkowski w Poznaniu pod nazwą „Odnowienie szlaków pieszych w paśmie Wzgórz Ostrzeszowskich, najwyższych wzniesień Wielkopolski z wzniesieniem Kobyla Góra ( 284 m npm), miejscem kultu religijnego i ośrodkiem wypoczynkowym w miejscowości Kobyla Góra nad zalewem Blewązka”. Miejscowości na szlakach wchodzą w skład Trasy Długodystansowej nr 8 zaproponowanej w opracowaniu pt. "Znakowane piesze szlaki turystyczne województwa wielkopolskiego - ocena stanu istniejącego, program nowego układu". Na drewnianej konstrukcji zamontowano metalową tablicę z siecią szlaków turystycznych na terenie Gminy Kobyla Góra i Południowej Wielkopolski. Ponadto zamontowano 8 drogowskazów kierunkowych szlaków pieszych przebiegających przez miejscowość Marcinki. Dzięki wsparciu innych gmin leżących w powiecie ostrzeszowskim (Grabów nad Prosną, Kobyla Góra) i kępińskim ( Bralin, Kępno) mogliśmy wzbogacić szlaki w drogowskazy, które wskazują odległości do miejscowości na szlaku.
Ponadto prace znakarskie przeprowadzono również na terenie Gminy Przygodzice, gdzie pojawiły się kolejne tabliczki dla rowerzystów dzięki środkom pochodzącym z Gminy. Śmiało możemy powiedzieć, że ta Gmina jest przyjazna turystom i przede wszystkim rowerzystom.
Dzięki wsparciu Powiatu Ostrowskiego kolejny rok mogliśmy zlustrować nasz najdłuższy czerwony szlak rowerowy Dokoła Powiatu Ostrowskiego i odnowić ponad 30 km szlaku. Znakarze jak co roku i tak odnowili więcej niż pozwalały środki, bo chcemy aby nasze szlaki były wizytówką naszego oddziału i powiatu. Niestety środki nie pozwalają odnowić szlaków kompleksowo ale mimo wszystko nie narzekamy.
Stwierdzamy jednak z przykrością, że szlaki piesze na południowych krańcach naszego województwa są w katastrofalnym stanie. Wcześniej czy później bez braku pomocy władz lokalnych umrą śmiercią naturalną i zostaną zatarte w terenie. A tamta część wielkopolski posiada również ciekawe miejsca i zabytki, do których szlaki pomagały dotrzeć.
Zobacz także