Organizatorzy 4. edycji Festynu Lotniczego Lotnisko Bliżej Miasta, który odbędzie się w dniach 17-18 maja w Michałkowie na konferencji prasowej zdradzili tegoroczne atrakcje. W poprzednich latach festyn odwiedzały setki tysięcy osób.
Patronat nad imprezą objął Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, generał broni pilot Lech Majewski.
GOŚĆ SPECJALNY FESTYNU:
Paulina Różyło - jako pierwsza kobieta w historii Polskich Zakładów Lotniczych w Mielcu wykonuje loty doświadczalne na samolocie dwusilnikowym samolocie M-28, pierwsza sprawdza sprawność nowo wyprodukowanych maszyn w powietrzu. Do grona pilotów doświadczalnych PZL Mielec Paulina Różyło, jako 26-letnia Pani pilot, dołączyła w kwietniu 2013. Był to ważny moment w 75-letniej historii mieleckiego lotnictwa.
ATRAKCJE I GWIAZDY
The Flying Bulls Aerobatic Team (Czechy) - czeska grupa akrobacyjna, wykonująca pokazy na czterech samolotach typu Zlin 50LX w barwach firmy Red Bull, zaprezentuje swoje umiejętności podczas 4. Festynu Lotniczego w Michałkowie. Wszyscy mamy w pamięci pokaz Latających Byków, zaprezentowany naszej publiczności podczas festynu w roku 2012. Piloci podczas pobytu podkreślali, że pokazy lotnicze w Michałkowie organizowane są na bardzo wysokim poziomie. Z tego też powodu zdecydowali się przylecieć do nas również w tym roku. Co więcej grupa przyleci w towarzystwie swoich kolegów z zespołu The Flying Bulls Aerobatic Duo, którzy zaprezentują naszej publiczności swój premierowy pokaz.
W tym roku po raz ostatni będziemy mogli zobaczyć na niebie zespół The Flying Bulls na samolotach Zlin 50LX. Obecnie grupa jest w okresie wymiany całej floty samolotów na nowe. Dlatego tym bardziej zapraszamy na ten wspaniały, niezwykle majestatyczny pokaz. Specjalnie dla publiczności zgromadzonej na lotnisku w Michałkowie dwie grupy The Flying Bulls oraz The Flying Bulls Duo wystąpią jednocześnie, podczas serii przelotów w szyku.
The Flying Bulls Aerobatic Duo (Czechy) - duet samolotów XA-42 w malowaniu firmy Red Bull, to kolejna odsłona pokazów w wykonaniu czeskiej grupy akrobacyjnej, która weźmie udział w czwartej edycji Festynu Lotniczego Lotnisko Bliżej Miasta. Grupa zaprezentuje swój premierowy pokaz po raz pierwszy w Polsce - na pokazach w Michałkowie. Menadżer grupy zapewnia, że pokaz pary samolotów XA-42 jest o wiele bardziej dynamiczny, niż ten prezentowany przez formację czterech Zlinów 50LX - dzięki temu wszyscy Państwo będą mogli zobaczyć różne rodzaje pokazów lotniczych.
W sumie na płycie lotniska w Michałkowie będziemy gościli, aż 6 samolotów The Flying Bulls. Specjalnie dla publiczności zgromadzonej na lotnisku w Michałkowie wszystkie 6 samolotów dwóch grup The Flying Bulls oraz The Flying Bulls Duo wystąpią jednocześnie, podczas serii przelotów w szyku.
Pilotami nowych maszyn XA-42 są niezwykle doświadczeni piloci akrobacyjni Stanislav Čejka i Jan Rudzinskij. Piloci podkreślają, że różnica pomiędzy samolotem Zlin 50LX, a XA-42 to jak siedzieć w bardzo dobrym sportowym samochodzie, a potem przesiąść się do Formuły 1. Silnik samolotu XA-42, dzięki mocy 315 koni mechanicznych pozawala rozpędzić się do prędkości ponad 400 km/h.
Jedną z figur prezentowanych przez grupę jest serce, namalowane przez samoloty za pomocą dymu. Pokaz składa się także z wielu lustrzanek, czyli figur kiedy samolot prowadzący leci na grzbiecie, a drugi podlatuje do niego od dołu, naśladując każdy jego ruch.
Artur Kielak solo (Polska) - można powiedzieć, że Artur Kielak czuje się na Festynie Lotniczym w Michałkowie jak u siebie. Pilot uczestniczy w naszej imprezie nieprzerwanie już od drugiej edycji. Jak mogłoby być inaczej w tym roku? Pilot potwierdził już swój przylot do Michałkowa na samolocie XA-41 o znakach rejestracyjnych SP-EED. Jest to nowoczesna konstrukcja na której Artur Kielak wykonał swój premierowy pokaz podczas III Festynu Lotniczego w Michałkowie. XA-41 to niezwykle udany i wytrzymały samolot pozwalający na wykonywanie figur akrobacyjnych o ogromnym przeciążeniu. W czasie akrobacji samolot toleruje przeciążenia rzędu +/- 10G.
Ogromna dynamika oraz wspaniała precyzja w czasie wykonywania wiązanek akrobacyjnych - właśnie to cechuje Mistrza Polski w Akrobacji Samolotowej Artura Kielaka.
Frank Versteegh solo (Holandia) - holenderski pilot Red Bull Air Race, który latał w niemalże każdym regionie świata wystąpi podczas 4. Festynu Lotniczego w Michałkowie prezentując swoje niezwykłe air show. Pilot przyleci na specjalne zaproszenie jednego z Członków Stowarzyszenia Lotnisko Bliżej Miasta Lucjana Dudziaka, który w znacznej części ufunduje ten wspaniały pokaz akrobacji indywidualnej pilota, który uczestniczył m.in. w rajdach Red Bull Air Race w Rio de Janeiro, Abu Dhabi, The Golden Horn w Stambule oraz Rezerwacie Indian Navajo - Monument Valley.
Frank Versteegh lata na ponad 180 typach samolotów, wykonał ponad 1400 pokazów akrobacyjnych w ponad 40 krajach na świecie. Do Michałkowa przyleci na samolocie Extra 300L.
Pilot Frank Versteegh zaprezentuje się w Polsce po raz pierwszy, będzie to jego premierowy pokaz. Organizatorom Festynu Lotniczego w Michałkowie od samego początku zależy na tym, aby podczas kolejnych edycji imprezy prezentować nowych pilotów na różnych typach samolotów. Jesteśmy przekonani, że pokaz holenderskiego pilota przysporzy Państwu wielu niezapomnianych wrażeń.
Jurgis Kairys (Litwa) - już po raz trzeci będą mieli Państwo okazję zobaczyć podczas Festynu Lotniczego w Michałkowie niekwestionowanego mistrza akrobacji lotniczej, litewskiego pilota Jurgisa Kairysa. Ogromna dynamika pokazów, ewolucje zaprzeczające wszelkim zasadom aerodynamiki, a do tego niezwykły kunszt pilotażu - właśnie to cechuje litewskiego akrobatę. To co Jurgis Kairys wyprawia na niebie nie mieści się w granicach wyobraźni. Tego pilota nie można ująć w żadnym schemacie. Dla niego nie ma granic. Ograniczeń nie stawia również sam samolot o mocy 400 koni mechanicznych. Taki nadmiar mocy pozwala na zawis w pionie przez kilka sekund, nie wspominając już o gwałtownym wyrwaniu samolotu do lotu pionowego zaraz po starcie. Jurgis Kairys z wielką życzliwością przyjął nasze zaproszenie. Powiedział, że na pokazy lotnicze do Michałkowa zawsze przylatuje z przyjemnością i już kilka miesięcy temu zarezerwował dla nas termin w swoim napiętym grafiku.
Śmigłowiec Marynarki Wojennej W3-RM Anakonda - Informujemy, że śmigłowiec Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej weźmie udział w 4. Festynie Lotnisko Bliżej Miasta. Otrzymaliśmy już oficjalną zgodę. Do udziału w imprezie wydzielony został śmigłowiec: W3-RM Anakonda. Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej (BLMW) jest jednym z trzech związków taktycznych morskiego rodzaju sił zbrojnych. W strukturze brygady funkcjonują obecnie trzy jednostki: Dowództwo Gdyńskiej Brygady Lotnictwa MW oraz 43. Baza Lotnictwa Morskiego (43BLotM) i 44. Baza Lotnictwa Morskiego (44BLotM). Samoloty i śmigłowce BLMW stacjonują na lotniskach w Gdyni Babich Dołach, Siemirowicach i Darłowie.
John Richards Zlin Z-37 Čmelák (Czechy) - Zarówno na wystawie statycznej, jak i w locie zaprezentuje się samolot Zlin Z-37 Čmelák. Brytyjski pilot John Richards przyleci do nas z Czech. Niecodziennie spotykaną konstrukcję lotniczą będą mięli Państwo okazję podziwiać przez dwa festynowe dni. Zlin Z-37 został wyprodukowany w Czechosłowacji i służy jako samolot rolniczy. Statek powietrzny jest używany głównie do oprysku upraw.
"Kosmiczny samolot" Virus SW - Podczas 4. Festynu Lotniczego nastąpi prezentacja w locie samolotu, który został nagrodzony przez NASA. Pipistrel VIRUS SW jest najbardziej ekonomicznym i zdecydowanie najszybszym, dwuosobowym, górnopłatowym samolotem ultralekkim w swojej kategorii. W całości wykonany z lekkich i wytrzymałych materiałów kompozytowych.
Prędkość, wydajność i bardzo wysoki zasięg samolotu to wizytówka firmy Pipistrel. VIRUS SW 80/100 lata szybciej, dalej i wyżej niż konkurencja, przy zachowaniu mniejszego spalania. VIRUSem polecisz z prędkością 274 kmh (148 kts) na dystansach ponad 1500 km (800NM).
Pokaz latawców - Polski Związek Sportów Latawcowych wraz z portalem latawce.info przygotują specjalnie dla publiczności zgromadzonej podczas 4. Festynu Lotniczego Lotnisko Bliżej Miasta, pokaz latawców. Na niebie będzie można zobaczyć latawce giganty np. ośmiornica o długości 33 metrów i szerokości 8 metrów. Będą miały miejsce także konkursy z nagrodami, w których będzie mógł wziąć udział każdy uczestnik festynu.
Oddaj krew podczas Festynu Lotniczego w Michałkowie - pod takim hasłem odbędzie się akcja oddawania krwi zorganizowana podczas 4. Festynu Lotniczego w Michałkowie przez Organizatorów Festynu Lotniczego Lotnisko Bliżej Miasta wraz z Wojskowym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, powołanym przez Ministra Obrony Narodowej w lipcu 2005 roku. Zbiórka odbędzie 17 oraz 18 maja 2014 roku. Wszystkich krwiodawców gorąco zachęcamy do udziału w tej szczytnej akcji.
Drużyna Tradycji 70 Pułku Piechoty w Pleszewie - deklaruje swój udział w tegorocznym Festynie Lotniczym w Michałkowie w dn. 17 oraz 18.05.2014r. Grupa rekonstrukcyjna odtwarza żołnierzy Wojska Polskiego z okresu Wojny Obronnej 1939 roku. Występuje w barwach 70 Pułku Piechoty z Pleszewa. Grupa stworzy punkt pokazowy, tzw. dioramę czyli stanowisko polowe. Pokaże repliki następujących typów broni: ckm wz. 30 (np. w ustawieniu przeciwlotniczym), rkm wz. 28 - granatnik 46 mm wz. 36, karabiny Mauser wz. 98.
Odolanowska Grupa Militarna - grupa miłośników sprzętu wojskowego zaprezentuje około 20 czynnych aut z okresu II Wojny Światowej podczas 4. Festynu Lotniczego - Ostrów 2014.
Wojskowa Komenda Uzupełnień w Kaliszu - organ wykonawczy Ministra Obrony Narodowej w sprawach administracji wojskowej, podległy pod Wojewódzki Sztab Wojskowy w Poznaniu wpisał 4. Festyn Lotniczy w Michałkowie do "Planu Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi i Innymi Partnerami Społecznymi na rok 2014". Tym samym z przyjemnością informujemy, że zaplanowano udział Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kaliszu podczas 4. Festynu Lotniczego 17 oraz 18 maja 2014r.
Jednostka Wojskowa JW 3918 z Jarocina - Dowódca Jednostki ppłk mgr inż. Andrzej Galan aktywnie włączył się do rozmów ze Stowarzyszeniem Lotnisko Bliżej Miasta w sprawie udziału i prezentacji 16. Jarocińskiego Batalionu Remontu Lotnisk.
Otwarte Zawody Modeli Szybowców dla dzieci "Smyki na start"
Zobacz także