1. OSTROWWLKP.INFO
  2. Wiadomości
  3. Będą utrudnienia w ruchu przy modernizacji wiaduktu na Parkowej

Będą utrudnienia w ruchu przy modernizacji wiaduktu na Parkowej

19/02/2014 16:53  |  Dawid Bilski
Będą utrudnienia w ruchu przy modernizacji wiaduktu na Parkowej
fot. Biuro Prasowe i Relacji Społecznych

Firma Mosty Kujawy ze Smólnik k. Włocławka wygrała przetarg na ,odernizację wiaduktu nad torami przy ulcy Parkowej w Ostrowie. Prace mają zakończyć sie do końca października bieżącego roku.


Remont jest konieczny, bo ekspertyzy sporządzone już kilkanaście lat temu mówiły o fatalnym stanie podpór. Wiadukt przy Parkowej został także mocno dociążony podczas objazdów związanych z modernizacją Wiaduktu Odolanowskiego.


W ramach remontu - dofinansowanego z tzw. schetynówek - przebudowany zostanie również odcinek ul. Mylnej, ul. Armii Krajowej będzie mieć z kolei nowe chodniki i ścieżkę rowerową.


Modernizacja wiaduktu – niezbędna ze względu na stan techniczny – to ostatni dzwonek dla tego obiektu. W podobnym czasie ze środków unijnych modernizowany będzie inny wiadukt – na ul. Brzozowej.


- Wniosek na przebudowę ulic Brzozowa/Siewna/Długa wraz z wiaduktem był przez miasto przygotowany już w 2011 roku i od tego momentu czekaliśmy na dofinansowanie unijne. W drugiej połowie 2013 otrzymaliśmy informację, że tzw. końcówek unijnych z lat 2007-2013 wniosek miasta otrzyma dofinansowanie i to w rekordowej kwocie 11,5 miliona złotych. Tak dużych pieniędzy jeszcze na jeden projekt nie mieliśmy i to jest aż 80% bezzwrotnego dofinansowania. Problemem jest czas, ponieważ zgodnie z podpisaną z Urzędem Marszałkowskim umową inwestycję finansowo musimy zacząć rozliczać już 28 listopada, by od marca Urząd Marszałkowski mógł rozliczać się z ministerstwem. Równolegle mieliśmy przygotowany gotowy projekt na inną – także zaniedbaną przez lata – inwestycję drogową – to przebudowa wiaduktu przy ul. Parkowej wraz z nową nawierzchnią ulic, budową chodników i ścieżek rowerowych w ul. AK i ul .Mylnej. O środki na tę inwestycję zabiegaliśmy po raz kolejny z Narodowego Programu Przebudowy dróg Lokalnych i tutaj również w 2013 otrzymaliśmy informację, że możemy otrzymać dofinansowanie tej blisko 7-milionowej inwestycji i to w 50%. Wiadukt przy ul. Parkowej jest w fatalnym stanie, został mocno dociążony podczas objazdów związanych z modernizacją wiaduktu odolanowskiego, jego remontu nie możemy odwlekać. Druga informacja, która trzeba brać pod uwagę to fakt, że z nowej perspektywy unijnej na lata 2014-2020 więcej środków będzie przeznaczanych na innowacje, tereny inwestycyjne, niskie emisje, ochronę środowiska, a mniej na infrastrukturę drogową. Wiem, że prowadzenie równolegle tych dwóch inwestycji – podkreślam niezbędnych także ze względu na bezpieczeństwo kierowców – będzie powodowało utrudnienia dla kierowców, za które już teraz przepraszam. Jednak rezygnacja z jednego lub drugiego dofinansowania nie gwarantuje nam pozyskania tak dużych pieniędzy w przyszłości i w konsekwencji prowadzenie tych inwestycji wyłącznie z pieniędzy miejskich. Przetargi na obie te inwestycje staraliśmy się ogłosić i rozstrzygnąć na tyle wcześnie, by prace budowlane mogły już ruszyć po ustąpieniu mrozów. Mam nadzieję, że obie te potężne inwestycje uda się zakończyć w określonym przetargiem terminie, że nie wyjdą nam niespodzianki po rozpoczęciu prac, że będziemy mogli pod koniec 2014 roku powiedzieć, że mamy zmodernizowane trzy mosty i wiadukty. Ponieważ warto przypomnieć, że w 2009 zbudowany był od podstaw wiadukt na ulicy Osiedlowej, a w 2012 wiadukt w ul. Odolanowskiej. To potężne i niezwykle kosztowne inwestycje drogowe, na realizację których czekaliśmy od kilkunastu lat - podkreśla prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Jarosław Urbaniak.

Źródło: Biuro Prasowe i Relacji Społecznych Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim