1. OSTROWWLKP.INFO
  2. Wiadomości
  3. Na sygnale
  4. Uwaga piesi miejcie się na baczności!

Uwaga piesi miejcie się na baczności!

08/02/2014 00:48  |  Dawid Bilski
Uwaga piesi miejcie się na baczności!

W ostatnich tygodniach policjanci dokonywali częstych kontroli kierujących pojazdami mechanicznymi w związku z większą liczbą wypadków. Teraz pod przysłowiową lupę wzięci zostaną również piesi.


Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego ostrowskiej Komendy od 10 do 16 lutego przeprowadzą intensywne działania na terenie całego powiatu, ukierunkowane na popełniane wykroczenia przez pieszych.

Piesi są często określani mianem niechronionych uczestników ruchu drogowego. W znacznym stopniu są oni narażeni na utratę życia i zdrowia w przypadku zdarzenia drogowego. Naruszanie przepisów dotyczących niechronionych uczestników ruchu drogowego, jest też jedną z przyczyn wysokiej śmiertelności ofiar wypadków.

Należy zdać sobie sprawę, że to nie tylko kierowcy pojazdów mechanicznych popełniają wykroczenia i powodują wypadki oraz kolizje drogowe. Sprawcami są także niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Wykroczenia popełniane przez pieszych, nie są problemem jednostkowym. Niestosowanie się przez pieszych do sygnalizacji świetlnej, przechodzenie w miejscach niedozwolonych, nagłe wtargnięcie na jezdnię, poruszanie się po niewłaściwej stronie jezdni, to najczęściej popełniane przez nich „grzechy".

Policjanci przypominają również, że bardzo ważną rolę, zwłaszcza poza terenem zabudowanym, odgrywają elementy odblaskowe. Korzystanie z nich przez pieszych i kierujących jednośladami zwiększy ich widoczność, a co za tym idzie, także bezpieczeństwo. Z kolei kierowcy pojazdów będą mieli czas na podjęcie odpowiedniej reakcji do zastanej sytuacji na drodze.

Działania ostrowskiej drogówki to jeden z elementów poprawy bezpieczeństwa na drogach powiatu ostrowskiego. Wzmożone działania, które rozpoczną się w nadchodzący poniedziałek, potrwają przez cały tydzień. Policjanci będą w szczególności kontrolować centrum miasta oraz rejony skrzyżowań.
Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Ostrowie Wielkopolskim