1. OSTROWWLKP.INFO
  2. Wiadomości
  3. Mniejsze opłaty za przedszkole

Mniejsze opłaty za przedszkole

27/01/2014 13:53  |  Dawid Bilski
Mniejsze opłaty za przedszkole
fot. SKI

Mniej za przedszkola zapłacą rodziny z dwojgiem lub więcej dzieci w Ostrowie. Wszystko za sprawą uchwały Rady Miejskiej w sprawie określenia wysokości opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego w przedszkolach prowadzonych przez Gminę Miasto Ostrów Wielkopolski. Uchwała obowiązuje od 22 stycznia 2014 roku. Tańszy jest także Żłobek Miejski.


W związku z nowelizacją ustawy o systemie oświaty już we wrześniu 2013 roku zmniejszyły się opłaty pobierane od rodziców z pobyt dziecka w czasie przekraczającym bezpłatne nauczanie i opiekę. Zgodnie z nowymi zasadami bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę zapewnia się przez pięć dni w tygodniu - od poniedziałku do piątku w oddziałach dziesięciogodzinnych od godziny 8.00 do 13.00. W oddziałach pięciogodzinnych - w godzinach pracy oddziałów.

- Za każdą kolejną godzinę, która przekracza bezpłatne nauczanie i opiekę, rodzic od września płaci 1 złoty. Opłata nie obejmuje kosztów żywienia. Rodzic, który zdecyduje się na żywienie dziecka w przedszkolu, dodatkowo musi ponieść koszty stawki żywieniowej. Od 22 stycznia przedszkola dla rodzin, które mają dwoje i więcej dzieci ponownie tanieją - mówi Marlena Maląg Zastępca Prezydenta Miasta.


Rada Miejska podjęła uchwałę, która wprowadza - oprócz podjętych w ustawie zmian - kolejne zniżki dla rodziców.


Zgodnie z uchwałą, gdy z usług przedszkoli prowadzonych przez Gminę Miasto Ostrów Wielkopolski korzysta więcej niż jedno dziecko, rodzic - za drugie dziecko - zapłaci 50 % mniej, czyli w sumie 50 groszy za każdą koleją godzinę pobytu w przedszkolu.


- Te ulgi skierowane są do tych rodziców, którzy dziś mają tylko dwoje dzieci - pod warunkiem, że dzieci te chodzą do przedszkola - wyjaśnia M. Maląg.


W przypadku rodzin wielodzietnych rodzice zapłacą o 80 % mniej za każde dziecko z rodziny.

- Zniżka 80 % adresowana jest do rodzin wielodzietnych, w tym także rodzin zastępczych, składających się z rodziców lub jednego rodzica mających na utrzymaniu troje lub więcej dzieci w wielu do 18 roku życia lub do 24 roku życia w przypadku, gdy dziecko uczy się lub studiuje. Rodziny 3 + mają taniej nawet gdy do przedszkola chodzi tylko jedno, najmłodsze dziecko - dodaje Marlena Maląg.


Uchwała obowiązuje od 22 stycznia 2014 roku. Rodzic, płacąc za pobyt dziecka w przedszkolu za styczeń, zapłaci już mniej za okres od 22 do 31 stycznia br. Od lutego zniżki obejmą już cały miesiąc.


Taniej jest także w Żłobku Miejskim. 80 % zniżki skierowane są do rodzin z co najmniej trojgiem dzieci. Do tej pory za pobyt miesięczny dziecka w żłobku rodzic płacił 160 złotych, teraz zapłaci o 80 % mniej czyli 32 złote. Zniżka obejmuje każde dziecko z  rodziny z co najmniej trojgiem dzieci. Do opłaty należy doliczyć stawkę żywieniową.


Źródło: Biuro Prasowe i Relacji Społecznych Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim