Z inicjatywy Starosty Ostrowskiego 23 stycznia 2014r. w Ostrowie Wielkopolskim odbył się koncert dedykowany "Cichym Bohaterom Jankowa". Na uroczystości spotkali się poszkodowani w pożarze w Jankowie Przygodzkim oraz ludzie niosący im pomoc.
Głównym przesłaniem uroczystości było podziękowanie ludziom bezpośrednio zaangażowanym w akcję ratowniczo- gaśniczą podczas pożaru gazociągu w Jankowie Przygodzkim, który miał miejsce 14 listopada 2013r. Na sali widowiskowej Ostrowskiego Centrum Kultury zasiedli członkowie sztabu kryzysowego, który na miejscu katastrofy koordynował działania ratowniczo-gaśnicze w Jankowie Przygodzkim z Wojewodą Wielkopolskim Piotrem Florkiem na czele, strażacy ochotnicy z Prezesem Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Waldemarem Pawlakiem, strażacy zawodowi z Zastępcą Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, policjanci z Zastępcą Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji oraz lekarze, ratownicy medyczni, sanitariusze i personel ostrowskiego szpitala. Na uroczystości nie mogło zabraknąć rodzin poszkodowanych w wyniku pożaru, którym ta pomoc była adresowana.
- Spotykamy się w dwa miesiące później, wydawałoby się, że już wyciszeni, że inni, ale to wszystko wciąż jest w nas. Myślę, że po raz pierwszy w tej sali spotkało się tylu cichych bohaterów, każdy z Was miał zadanie do spełnienia i wypełnił je wspaniale. Zastanawiałem się jak Wam podziękować i wyśniłem sobie ten koncert. Chciałbym dziś wspólnie z Wójtem Przygodzic oraz prezesem spółki Gaz System, którzy wsparli dzisiejszy koncert, serdecznie podziękować za serce, za to, że poszkodowanym przekazaliśmy to, co jest dla człowieka najważniejsze - ludzką solidarność – mówił podczas otwarcia uroczystości Starosta Ostrowski Paweł Rajski.
- Szanowni Państwo, jesteśmy po raz wtóry razem, dziś w zupełnie innych okolicznościach. Spotykamy się z rodzinami poszkodowanymi w tym pożarze oraz z profesjonalistami, którzy 14 listopada 2013 roku po południu, w godzinach wieczornych i w nocy nieśli pomoc mieszkańcom Jankowa Przygodzkiego. Chciałbym podziękować wszystkim serdecznie, podziękować za to znakomite, profesjonalne współdziałanie zawodowców z ochotnikami – powiedział Wójt Gminy Przygodzice Krzysztof Rasiak.
Specjalnym podziękowaniem dla zgromadzonych gości był występ Big Bandu Powiatu Ostrowskiego pod dyrekcją charyzmatycznego Roberta Matuszewskiego. Muzycy wystąpili z programem „Winter songs from America” prezentując utwory klimacie Świąt Bożego Narodzenia, ale również popularne utwory koncertowe w jazzowych aranżacjach. Gościnnie na scenie wystąpiła Monika Walczak, która rozpoczynała swoją muzyczną przygodę w Młodzieżowym Domu Kultury w Ostrowie Wielkopolskim. Przypomnijmy, że Big Band cieszy się uznaniem publiczności i jest zdobywcą wielu Grand Prix na czołowych krajowych i zagranicznych festiwalach.
Po koncercie, korzystając z okazji podziękowania służbom złożył Wojewoda Wielkopolski, Piotr Florek, który w trakcie katastrofy dowodził sztabem kryzysowym.
- 14 listopad 2013 roku to data, którą będziemy długo pamiętać. Dzisiaj solidarnie wszyscy, którzy brali udział w tej akcji ratunkowej łączymy się przede wszystkim z rodzinami, które poniosły najwięcej strat i cierpienia. W przypadku takiej katastrofy powstają są rany, które do końca nie zawsze się zagoją. Jesteśmy dziś razem tutaj, aby powiedzieć sobie, że w tak trudnych sytuacjach zawsze będziemy solidarni – powiedział P. Florek.
Wojewoda Wielkopolski w swoim wystąpieniu pochwalił również szybkość i sprawność działania poszczególnych służb oraz podkreślił znaczenie procedur i krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, dzięki któremu strażacy zawodowi i ochotnicy mogą szybko reagować.
- Po kilku minutach na miejscu wypadku zjawiają się strażacy, karetki pogotowia i wsparcie policji. W godzinę od wybuchu zostaje powołany sztab kryzysowy, na miejscu zjawia się Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej Wiesław Leśniakiewicz, przyjeżdżają wielkopolscy komendanci straży pożarnej i policji, specjaliści z Gaz Systemu, aby jak najszybciej zakończyć akcję i na drugi dzień to się udaje, akcja zakończona. Z tego dnia najlepiej jednak pamiętam sołtysa Jankowa Przygodzkiego, Pana Wiesława Witka, który zebrał bardzo ważne informacje, czy ktoś w tych domach jeszcze pozostał, czy trzeba kogoś ratować, czy nie. Z takich sytuacji zawsze musimy wyciągać wnioski, aby w przyszłości takie tragedie się nie powtarzały - Wojewoda Wielkopolski, Piotr Florek.
Za dobrą współpracę z innymi służbami podziękowania złożył Waldemar Pawlak, Prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Były Premier w swoim wystąpieniu podkreślił jak ważne jest przygotowanie ludzi i doposażanie jednostek w sprzęt zanim dojdzie do tak dużej tragedii.
- Najważniejsze jest przygotować się do tego typu zdarzeń w czasie kiedy jest spokój: wyćwiczyć gotowość, zgromadzić sprzęt, przygotować ludzi, aby w momencie katastrofy wiedzieli co należy robić. Kiedy na miejscu katastrofy zjawia się najwyższy dowódca wojewódzki to musi mieć na miejscu człowieka, który wie co gdzie jest i kto jest jeszcze zagrożony. W Polsce mamy bardzo dobry system łączący różne służby: policję, pogotowie ratunkowe, straż państwową i ochotników, którzy oprócz swoich codziennych prac i obowiązków umieją poświęcać się dla drugiego człowieka - mówił Waldemar Pawlak.
Na koniec na scenie pojawili się Starosta Ostrowski, Wójt Gminy Przygodzice oraz prezes Gaz – System S.A. prezentując zbiór grafik „Zakątki Powiatu Ostrowskiego” zawierający wspólne podziękowania dla wszystkich cichych bohaterów tego wieczoru.
- Jako Gaz System, jesteśmy odpowiedzialną firmą nie jesteśmy tylko po to, aby budować gazociągi, ale przede wszystkim po to, aby podnosić konkurencyjność naszej gospodarki w Europie i poziom naszego życia. Chciałbym zapewnić Państwa, że jako spółka nie odchodzimy z tej społeczności po wybudowaniu gazociągu, ale pozostaniemy z poszkodowanymi w długim zakresie czasu i zostaniemy zarówno z Jankowem, jak i z gminą i powiatem. Myślę, że w przyszłości czeka nas dużo wspólnych, lepszych wydarzeń – powiedział Jan Chadam, prezes Gaz System S.A.
O głos poprosili również dziennikarze, w których imieniu wystąpiła Barbara Źródlewska – Olejnik, redaktor Radia Eska dziękując wszystkim służbom i ich przedstawicielom za to, że podczas katastrofy cierpliwie przekazywali informacje umożliwiając im rzetelne wykonywanie swoich obowiązków.
Jednak najbardziej wzruszającym momentem było wystąpienie przedstawiciela rodzin poszkodowanych.
- Dziękowano Państwu, jako służbom, a ja chciałbym podziękować Paniom i Panom, jako ludziom. Chciałbym również podziękować wszystkim tym, których nie ma na tej sali za wszystkie te gesty, które pojawiły się zarówno w ten dzień, w który się to wszystko wydarzyło, jak i później. Ten dzień jest dla wielu z nas nową datą urodzenia. Wszystko zaczęło się od nowa, ale wiedząc, że jest z nami tylu ludzi, tyle gestów wsparcia, tych większych i mniejszych od ludzi i firm wierzymy, że jesteśmy pod opieką was wszystkich. Wiemy, że to wszystko będzie się budować na nowo i za jakiś czas, do jakieś normalności wrócimy – powiedział Tomasz Koczorowski nagrodzony przez widownię gorącą owacją.
Galeria
Zobacz także