1. OSTROWWLKP.INFO
  2. Wiadomości
  3. Kultura i rozrywka
  4. Akwarium z rekinami na ostrowskim rynku

Akwarium z rekinami na ostrowskim rynku

05/12/2013 11:41
Akwarium z rekinami na ostrowskim rynku

Już dziś, czyli w czwartek 5 grudnia na ostrowskim rynku pojawi się największe w Europie mobilne akwarium z rekinami. Będzie dostępne do najbliższej niedzieli. Objazdowe akwarium to nie tylko zabawa i edukacja. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest odwołanie się do uczuć publiczności i uświadomienie jej, że człowiek jest tylko ogniwem w fascynującym łańcuchu niepowtarzalnych cudów natury.


Te fascynujące stworzenia są na ziemi od 350 mln. lat, a ich największym zagrożeniem jest właśnie człowiek. Dlaczego? Ponieważ się ich boimy! Organizatorzy wystawy wzięli sobie za cel obalenie mitu o krwiożerczości rekinów. Rekiny zabijają rocznie 5 do 10 osób, podczas gdy człowiek w tym samym czasie zabija 50 do 100 mln sztuk rekinów. Zadają więc pytanie - kto jest bardziej krwiożerczy?


Wymiary akwarium to 7 metrów długości, 2 metry szerokości i 1,2 metra wysokości co przekłada się na pojemność 15 000 litrów wody morskiej. Ciekawostką jest, że szkło zastosowane w zbiorniku ma grubość 4 centymetrów a woda jest filtrowana dzięki 40 sztukom filtrów i aktywnemu węglowi.

W akwenie żyją cztery rekiny o wielkości od 70 do 210cm! Reprezentują cztery gatunki: rekin koralowy, rekin wąsaty, rekin czarnopłetwy oraz rekin leopard. Poza rekinami w akwarium mieszkają drobne morskie ślimaki. Zaczął także powstawać nowy mikroplankton i nowa fauna, co dowodzi niebywałej czystości wody.


Mimo, że ryby te żyją w akwarium, a nie na otwartym morzu nie utraciły nic ze swych drapieżnych instynktów. Podczas jednej z walk, poważnych obrażeń doznał rekin koralowy, którego leczenie trwało 5 tygodni. Wszystko skończyło się jednak dobrze a rekin powrócił do formy.


Wstęp jest płatny - bilety kosztują odpowiednio 12 i 8 złotych.