1. OSTROWWLKP.INFO
  2. Wiadomości
  3. Posprzątaj po swoim psie

Posprzątaj po swoim psie

25/09/2013 13:44  |  Hubert Błaszczyk
Posprzątaj po swoim psie

 - Posiadanie psa w domu to przyjemność dla właściciela, ale także obowiązki - powiedział podczas Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Leszek Kątny ze Straży Miejskiej. Psie kupy to jeden z tych problemów, z którym borykają się wszystkie miasta. Mimo porządkowych przepisów i możliwości otrzymania kary zjawisko wcale się nie zmniejsza.

 

Jednym ze sposobów na walkę z tym trwającym od wielu lat problemem są działania profilaktyczne mające na celu wyeliminowanie lub zmniejszenie tego zjawiska.


Jak podkreślał podczas komisji Rady Miejskiej Leszek Kątny ze Straży Miejskiej część właścicieli czworonogów wychodzi na spacer z psem z własnym "zestawem" na psie odchody, jednak wciąż jest wielu ostrowian, którzy nie sprzątają po swoich pupilach.

 

- To, że trzeba po swoim psie posprzątać, powinno wynikać zarówno z naszej kultury, jak i odpowiedzialności za siebie i swojego czworonoga. Kontrole przez Straż Miejską są cały czas przeprowadzane. Ludzie na widok umundurowanego strażnika miejskiego odpady zbierają, gorzej jest jednak gdy nikt właścicieli psów podczas spacerów nie kontroluje. Niestety, nakładane mandaty i patrole nie zmieniają takich zachowań - powiedział Leszek Kątny.

 

 

Od stycznia 2013 r. na terenie Gminy Miasto Ostrów Wielkopolski obowiązuje nowy regulamin utrzymania czystości i porządku, z którego wynika, że właściciele i opiekunowie zwierząt domowych są zobowiązani do niezwłocznego uprzątania zanieczyszczeń spowodowanych przez te zwierzęta w miejscach przeznaczonych do użytku publicznego. Obowiązek ten nie dotyczy osób niepełnosprawnych korzystających z psów przewodników.


- To w  szczególności klatki schodowe, windy, chodniki, ulice, place, parki, skwery - dodał Leszek Kątny.


Zwierzęce odchody są niebezpieczne dla zdrowia, a czasami nawet życia. Blisko 50% trawników jest zakażonych pasożytami zwierzęcego pochodzenia. Dolegliwości układu pokarmowego, które mogą pojawić się po niewinnej zabawie na skażonym placu zabaw, mają bardzo poważne konsekwencje.

 

Posiedzenie komisji odbyło się w piątek 20 września 2013 roku.

Źródło: Biuro Prasowe i Relacji Społecznych Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim