W Szklarskiej Porębie zorganizowana została tegoroczna odsłona drużynowych rozgrywek o tytuł mistrza I Ligi w szachach pod Patronatem Honorowym Burmistrza Szklarskiej Poręby Grzegorza Sokolińskiego.
- Poziom sportowy turnieju był podobnie wysoki, jak w ubiegłych latach. Do faworytów rozgrywek należały ekipy: Warsaw Sharks z arcymistrzem Radosławem Jedynakiem, MLKS Nadnarwianka Pułtusk z mistrzem międzynarodowym Arkadiuszem Leniartem oraz Wisła Kraków z mistrzem międzynarodowym Marcinem Tazbirem - mówi Paweł Dudziński z Ostrowskiego Towarzystwa Szachowego, które walczyło o pierwszoligowy byt.
Awans do Ekstraligi wywalczyły zespoły Warsaw Sharks z Warszawy oraz GKS Pniówek Pawłowice. Trzecie miejsce na podium zajął MLKS Nadnarwianka Pułtusk.
W pierwszej rundzie Ostrowskie Towarzystwo Szachowe wysoko pokonało WKSz HETMAN Wrocław z mistrzem międzynarodowym Zbigniewem Jaśnikowskim na czele (swoją drogą byłym olimpijczykiem i mieszkańcem Ostrowa Wielkopolskiego). Mecz zakończył się wynikiem 4,5-1,5.
Trzy kolejne rundy to niestety minimalne przegrane ostrowskiego zespołu. W drugiej rundzie OTSz uległ zespołowi Warsaw Sharks z Warszawy w stosunku 3,5-2,5, trzecia runda to wygrana drużyny GKM Pawłowice 3,5-2,5, natomiast w czwartej rundzie mecz zakończył się wynikiem 3,5-2,5 dla TS Wisła Kraków.
Po trzech porażkach z rzędu, fatalnie wyglądała sytuacja OTSz-u Ostrów Wlkp., który
w rozgrywkach I Ligi występuje nieprzerwanie od 9 sezonów, zdecydowanie najdłużej ze wszystkich startujących ekip. Zespół ten stanowi niejako ewenement, opierając swój skład na wychowankach, a przynajmniej na zawodnikach z województwa Wielkopolskiego, wspartych
IM Piotrem Staniszewskim z Warszawy. Co roku drużyna ta dostarcza kibicom niezwykłych emocji, lawirując pomiędzy 7. miejscem – ostatnim nie spadkowym, a 5. (w najlepszym razie).
W piątej rundzie OTSz Ostrów spotkał się z zespołem z Częstochowy i zanotował remis 3-3. Wówczas to zła passa odwróciła się i drużyna z Ostrowa zaczęła w końcu wygrywać. Dwa kolejne spotkania to zwycięstwa po 3,5-2,5 z Wrzosem Międzyborów (gra tam aktualny prezes Polskiego Związku Szachowego, Tomasz Delega) oraz z Drakonem Lublin (liderami tej drużyny są arcymistrz Orest Gritsak z Ukrainy i arcymistrzyni Katarzyna Toma). Tak było niestety tylko do pechowej rundy ósmej, w której OTSz znów zanotował porażkę, tym razem to drużyna Nadnarwianki Pułtusk okazała się lepsza.
Jak co roku, to ostatnia runda decydowała, która drużyna zaliczy degradację do II ligi. Ostrowskie Towarzystwo Szachowe również było pretendentem do spadku. Ostatecznie drużyna z Ostrowa Wielkopolskiego zajęła 5. miejsce, po meczu z Polonią Warszawa, który wygrała w stosunku 4,5-1,5. W przypadku porażki, choćby minimalnej, ostrowska ekipa musiałaby pożegnać się z I ligą.
Wyjazd OTSz-u dofinansowała Gmina Miasto Ostrów Wielkopolski z Prezydentem Ostrowa Wielkopolskiego Jarosławem Urbaniakiem na czele oraz Prezes Towarzystwa Poseł RP Andrzej Dera.
Punkty dla OTSZ zdobyli:
IM Staniszewski Piotr 6,5 z 9
FM Janaszak Dawid 5,5, z 9
FM Maciejczak Jakub 3 z 8
FM Dudziński Piotr 5,5 z 7
FM Dudziński Paweł 3 z 6 (kapitan)
WFM Magnucka Milena 2 z 9
i FM Włodarczyk Oskar 3,5 z 6
Zobacz także