1. OSTROWWLKP.INFO
  2. Wiadomości
  3. Na sygnale
  4. Uwaga przejście dla pieszych

Uwaga przejście dla pieszych

16/09/2013 12:12  |  Hubert Błaszczyk
Uwaga przejście dla pieszych

Zbliżając się do przejścia dla pieszych należy zawsze zachować szczególną ostrożność. Niestety o tej zasadzie zapomniał 16.letni mieszkaniec powiatu ostrowskiego, który na oznakowanym przejściu potrącił 35.letniego mężczyznę.


Zdarzenie drogowe miało miejsce w poniedziałek około godz. 14.20. Jak wynika ze wstępnych ustaleń, 16.latek kierujący motorowerem, omijał pojazdy stojące na ul. Wrocławskiej. Nie zachowując środków ostrożności, wjechał na przejście dla pieszych, gdzie potrącił przechodzącego 35.letniego mężczyznę. Pokrzywdzony z urazem nogi został przewieziony do szpitala. Zarówno on jak i sprawca wypadku byli trzeźwi.

 

Zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie przejścia dla pieszych i na samym przejściu, jest obowiązkiem pieszego i kierowców. Prawo o ruchu drogowym nakłada na pieszych obowiązek zachowania szczególnej ostrożności przy przechodzeniu przez przejście dla pieszych. W takich sytuacjach pieszy jest obowiązany m.in. do oceny prędkości nadjeżdżających pojazdów; zachowania ostrożności przy niesprzyjających warunkach oraz ograniczonego zaufania dla innych uczestników ruchu.

 

W chwili kiedy pieszy już znajduje się na przejściu korzysta z pierwszeństwa. Oznacza to obowiązek zachowania szczególnej ostrożności przez kierujących pojazdami, co przejawia się w zakazie wyprzedzania na przejściu dla pieszych oraz w zakazie omijania pojazdu, który zatrzymał się celem ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

 

Kierowcy – pamiętajmy, że pieszy jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego. Kontakt z pojazdem poruszającym się nawet z niewielką prędkością może dla niego zakończyć się tragicznie.

Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Ostrowie Wielkopolskim