603 dzieci czteroletnich zostało przebadanych w roku 2012 w ramach profilaktycznych badań przesiewowych chorób układu moczowego. - We wrześniu 2013 rusza kolejna edycja programu - powiedział Prezydent Jarosław Urbaniak podczas konferencji prasowej. Program w całości finansowany jest z budżetu miasta
Przeprowadzone w 2012 roku badania skierowane były do dzieci urodzonych w 2008 roku i mieszkających na terenie Ostrowa Wielkopolskiego, także tych, które nie uczęszczają do przedszkoli. Środki, jakie na ten cel zarezerwowano w budżecie miasta, to 60 tysięcy złotych.
- Celem programu było wykrycie wszelkich nieprawidłowości związanych z rozwojem dziecka. Program służy także edukacji rodziców, m.in. w kwestii prowadzenia regularnych badań profilaktycznych już od najmłodszych lat dziecka. Badania realizowane są już po raz trzeci - powiedział Prezydent Jarosław Urbaniak. - Z doświadczenia wiem, że - jak podkreślają rodzice - na tego typu badania nie zapisaliby swoich pociech. Tym bardziej, że zmiany zostały wykryte u dzieci zdrowych, które nie były dotąd pod specjalną opieką.
Pogram obejmuje badanie usg jamy brzusznej, poziomu kreatyniny we krwi, badanie ogólne moczu oraz konsultację lekarską prowadzoną przez lekarza pediatrę.
- Badania mają za zadanie stwierdzenie ewentualnych schorzeń układu moczowego. Nieprawidłowości, jakie wykryliśmy u dzieci, to 23 zmiany podczas badania usg, m.in. kamienie kielichowe w 3 przypadkach, u jednego dziecka brak nerki, a w dwóch przypadkach cechy zastoju moczu UKM, zmiany zapalne błony śluzowej pęcherza moczowego oraz złe położenie jąder - powiedziała Barbara Rokicka – Łapuć, lekarz prowadzący badania.
- Najbardziej zaskoczyła nas informacja, że u prawie połowy dzieci pozornie zdrowych stwierdzono wyraźnie infekcje w układzie moczowym. Nic nie wskazywało na to, że dzieci te - jak zakładali rodzice zdrowe- mają białe krwinki w moczu. Inne zmiany były już rzadziej stwierdzone. U kilkunastu chłopców stwierdzono nieprawidłowe położenie jąder, u kilku osób były pojedyncze kamienie w układzie moczowym. Wyniki moczu odbiegające od normy stwierdzono u 202 czterolatków. Był także nieduże zmiany dotyczące stanów urologicznych u chłopców i u dziewczynek. Wszystkie dzieci zostały odpowiednio pokierowane do dalszego prowadzenia. W kilku przypadkach dzieci zostały skierowane do chirurgów dziecięcych - wyjaśnił Wojciech Łapuć, lekarz przeprowadzający badania.
We wrześniu 2013 roku rusza kolejna edycja programu. Przebadane zostaną dzieci czteroletnie, urodzone w 2009 roku. Docelowo, przebadanych ma być około 804 dzieci.
- W poprzednich latach prezydent Jarosław Urbaniak przed rozpoczęciem programu spotykał się z rodzicami. W tym roku, podobnie jak w roku 2012, mamy nową formułę. Przygotowaliśmy profilaktyczne przedstawienie teatralne w Ostrowskim Centrum Kultury, na które zaprosimy dzieci wraz z rodzicami. Tam także zostaną zaprezentowane założenia programu. Chcemy, aby po obejrzeniu przedstawienia dzieci się nie bały przystąpić do badań oraz aby z większą chęcią wzięły udział w przedsięwzięciu. To ciekawy i przystępny sposób przedstawienia tematu - dodała Marlena Maląg Zastępca Prezydenta Miasta.
- Każde dziecko otrzyma imienne zaproszenie i, po wyrażeniu zgody na uczestnictwo w badaniu, Biuro ds. Zdrowia i Rodziny Urzędu Miejskiego ustali datę każdego badania - wyjaśniła Jolanta Łykowska, kierownik Biura ds. Zdrowia i Rodziny.
Program realizuje wyłoniony w przetargu
Specjalistyczny Zakład Opieki Medycznej „Familia Medica” przy ulicy Kościuszki 15.
Zobacz także