98 stron, wyniki, ciekawostki,plakaty, programy, historyczne zdjęcia - tak w skrócie można zareklamować wydany album "Łańcuch Herbowy Ostrowa Wielkopolskiego - historia warta spisania". To publikacja, która powinna znaleźć się na półce nie tylko fana czarnego sportu z naszego regionu.
Album poświęcony jest najstarszej po Zlatej Prilbie imprezie żużlowej w Europie. Pierwszy Łańcuch Herbowy został rozegrany w 1950 roku, a jego triumfatorem został legendarny Alfred Smoczyk. Dotąd z przerwami udało się rozegrać 46 edycji tego turnieju. W większości przypadków impreza ta zamykała sezony w Polsce i gromadziła na starcie krajową i światową czołówkę żużlowców.
W wydanej publikacji na fotografiach znalazło się 41 zdjęć nagród otrzymywanych za zwycięstwo - jak można dostrzec w albumie Łańcuch Herbowy bardzo zmieniał się na przestrzeni lat. - Pozyskiwanie materiałów związanych z historią sportu żużlowego jest bardzo trudne, dotyczy to lat zwłaszcza w okresie przedwojennym czy też lata 40 i 50. Sposób docierania do nich był najróżniejszy - poprzez wyszukiwanie czasopism z tamtego okresu, docieranie do byłych zawodników, działaczy, czy też kibiców. Jako ciekawostkę mogę powiedzieć, że na kilka dni przed oddaniem książki do druku udało nam się nawiązać kontakt z legendą ostrowskiego sportu żużlowego, Kazimierzem Bentke. Pan Kazimierz ma w tej chwili 81 lat i mieszka w Niemczech. Jednak większość jego zdobytych nagród przechowuje jego siostra i dzięki uprzejmości pana Kazimierza mogliśmy wykorzystać ciekawe materiały wykorzystać - mówi Artur Małecki, współautor książki.
- Chcieliśmy uhonorować najstarszy turniej żużlowy w Polsce w formie wydania albumu. To skarbnica wiedzy, zawiera opis wszystkich turniejów, statystyki. W Ostrowie na przestrzeni lat mieliśmy lepsze i gorsza lata w ostrowskim żużlu. Zmieniali się działacze, zmieniały się kluby, ale Łańcuch Herbowy pozostał i mam nadzieję, że będzie kontynuowany jak najbliżej - dodał Maciej Kmiecik, drugi autor. O szatę graficzną wydawnictwa i skład zadbał Wojciech Tarchalski.
Album w promocyjnej cenie 35 złotych sprzedawany jest w siedzibie stowarzyszenia "My Południowa Wielkopolska" przy ulicy Zielonej 14 w Ostrowie Wielkopolskim od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 16. To stowarzyszenie jest wydawcą publikacji. Album nie ukazałby się bez wsparcia Funduszu Grantowego Dobrego Sąsiedztwa dla Ostrowa Wielkopolskiego oraz pomocy firm - sponsorów ostrowskiego żużla
Maciej Kmiecik i Artur Małecki zapraszają także do zakupu książki "Jak syzyf, czyli 80 lat sportu żużlowego w Ostrowie Wielkopolskim". Została ona wydana w ubiegłym roku i jej nakład rozszedł się bardzo szybko, dlatego teraz została dodrukowana. Jej cena to 40 złotych.
Portal ostrowwlkp.info jest partnerem medialnym obu wydawnictw. Zachęcamy do zakupu i życzymy miłej lektury!
Galeria
Zobacz także