Magazyn „Forbes” wyłonił miasta najbardziej atrakcyjne dla biznesu, czyli takie, które mają największe osiągnięcia w przyciąganiu przedsiębiorców. Ostrów Wielkopolski znalazł się w finałowej dziesiątce. Wyniki ogłoszono podczas Kongresu Regionów w Świdnicy.
- Ostrów Wielkopolski jest w gronie Miast Atrakcyjnych dla Biznesu. To ważne wyróżnienie, bo o zwycięstwie decydowały liczby i fakty. Brana pod uwagę była liczba nowo rejestrowanych spółek w ciągu roku, pomniejszona o likwidacje i upadłości, przeliczona następnie na 1000 mieszkańców. To nie jest konkurs do którego się zgłasza, tutaj ranking wynika z ogólnych danych statystycznych – mówi Prezydent Jarosław Urbaniak.
Pod uwagę brane są wszystkie miasta w Polsce. Podzielono je na cztery kategorie, w zależności od liczby mieszkańców: powyżej 300 tys. mieszkańców, od 150 tys. do 300 tys. mieszkańców, od 50 tys. do 150 tys. mieszkańców i poniżej 50 tys. mieszkańców. Dane do rankingu zebrał Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej.
- Miasto ma w założeniu stwarzać mechanizmy, które w konsekwencji powodują, że dana spółka czy firma ma możliwość wyboru naszej oferty jako miejsca pod inwestycję. Trzeba jednak zauważyć, że w dobie przenoszenia zakładów i firm skutecznie zabiegamy o utrzymanie dotychczasowej siedziby firm zlokalizowanych dotąd w Ostrowie. Tutaj możemy jako przykład podać firmę Delphi, która nie dość, że w kryzysie w branży motoryzacyjnej działa na rynku, to ani nie przenosi produkcji, co więcej powstanie tam Park Technologiczny, także dzięki zaangażowani władz samorządowych. Na dziś widzimy, że najbardziej sprawdza się i najchętniej przedsiębiorcy korzystają z wydłużonej uchwały de minimis, która zwalnia nowe lub rozbudowane obiekty, głownie produkcyjne, z podatku od nieruchomości. Mamy firmę, która buduje halę w Ostrowie Wielkopolskim i skorzysta z ulgi de minimis, a wybrała na lokalizację firmy właśnie miasto Ostrów Wielkopolski, mimo iż tutaj grunty są droższe niż na terenach podmiejskich. Dla kapituły konkursu jednym z kryteriów oceny była liczba firm rozpoczynających działalność w 2010 roku – to zdaniem organizatorów plebiscytu jedno z lepszych kryteriów oceny. Bowiem to przedsiębiorcy swoimi decyzjami o rozpoczynaniu inwestycji wystawiają najlepsze świadectwo poszczególnym miastom. Zestawienie nagrodzonych miast pokazuje, że te mniejsze zwykle są położone wokół dużych metropolii i maja tzw. premię za bliskość. Z dużymi jak Poznań, Wrocław nie możemy konkurować. My jesteśmy w grupie „średniaków”, którzy nie mogą skorzystać z naturalnego, korzystnego położenia np. bliskości autostrady czy lotniska czy naturalnego zaplecza technicznych wyższych uczelni . Ale jesteśmy postrzegani jako miasto, w którym są przygotowane miejsce pod inwestycje, w którym jest przychylność i Klima do inwestowania, ale konkurencja jest bardzo duża – dodaje prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Jarosław Urbaniak.
Miasta od 50 tysięcy do 150 tysięcy mieszkańców:
Miejsce 1. ZIELONA GÓRA,
Miejsce 2. CHORZÓW,
Miejsce 3. KALISZ,
Miejsce 4. TARNOWSKIE GÓRY,
Miejsce 5. ex aequo: OPOLE, GORZÓW WIELKOPOLSKI,
Miejsce 7. LEGNICA,
Miejsce 8. PRUSZKÓW,
Miejsce 9. ex aequo: ŚWIDNICA, OSTRÓW WIELKOPOLSKI, MIELEC, KONIN.
IV Kongres Regionów organizowany jest przez wydawnictwo Ringier Axel Springer Polska, wydawcę m. in. Newsweeka, Faktu, Forbesa, Auto Świata, Komputer Świata oraz Miasto Świdnica. W trakcie Kongresu przedstawiane są praktyczne rozwiązania, z których mogą skorzystać przedstawiciele samorządu. Nagrodę w imieniu Prezydenta Jarosława Urbaniaka podczas Kongresu Regionów w Świdnicy odebrała Ewa Fułek, kierownik Biura Obsługi Inwestorów w Urzędzie Miejskim w Ostrowie Wielkopolskim.
Zobacz także