Trzej tenorzy języka polskiego: profesor Jan Miodek, profesor Jerzy Bralczyk i profesor Andrzej Markowski gościli 10 czerwca 2013r. w Ostrowie Wielkopolskim. Byli gośćmi XV Konkursu Ortograficznego, ale także spotkali się z mieszkańcami w Ostrowskim Centrum Kultury. Temat spotkania „Porozmawiajmy o polszczyźnie”.
Profesor Andrzej Markowski gościł w Ostrowie Wielkopolskim już po raz siódmy. Od lat wspólnie z profesorem Jerzym Bralczykiem uświetniają doroczny Konkurs Ortograficzny, którego organizatorem jest Ostrowskie Towarzystwo Naukowe.
„Porozmawiajmy o polszczyźnie” – takie był temat blisko dwugodzinnego spotkania profesorów: Jana Miodka, Jerzego Bralczyka i Andrzeja Markowskiego. Goście podzielili się z ostrowską publicznością uwagami na temat współczesnej polszczyzny, zapożyczeń, błędów i kondycji mówionego języka polskiego.
Na pytanie o szyk w polskim zdaniu profesor Jerzy Bralczyk odparł, że zwyczajowo jest on swobodny, jednak niekiedy miejsce wyrazu w zdaniu ma duże znaczenie.
- Proszę zauważyć, że zdanie „Gdzie to mam” znacznie różni się od zdania „Mam to gdzieś” – podkreślał profesor.
Profesor Jan Miodek zwracał uwagę na nadużywanie zdrobnień w mowie potocznej.
- Przykład z przychodni lekarskiej gdy pielęgniarka mówi do mnie: Proszę zostawić moczyk na półeczce i zaraz będą wyniczki! – dodał profesor J.Miodek.
Z kolei profesor Andrzej Markowski zwracał uwagę na zatrważającą liczbę wyrazów na wszelkiej maści banerach reklamowych pisanych dużą literą.
- Być może duża litera ma podnieść rangę i prestiż reklamowanych produktów, ale to zwykły błąd – dodaje profesor A.Markowski.
Odciska czy odcisku, postacie czy postaci, keczup czy keczap, przymiotnik przed czy za rzeczownikiem – mieszkańcy mieli sporo pytań do gości. Organizatorem spotkania z językoznawcami było Ostrowskie Towarzystwo Naukowe, przy wsparciu Funduszu Grantowego Dobrego Sąsiedztwa dla Ostrowa Wielkopolskiego oraz Ostrowskie Centrum Kultury. Dyskusję moderował szef OTN Jan Galant.
Jerzy Bralczyk - językoznawca, specjalista w zakresie języka mediów, polityki i reklamy.Wykłada w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Zbiera wydania „Pana Tadeusza” – ma ich ponad 300 egzemplarzy, także ręcznie przepisywany. Jest autorem wielu publikacji książkowych i artykułów.
Andrzej Markowski - profesor dr hab., polski językoznawca i leksykograf. Pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego, profesor zwyczajny w Instytucie Języka Polskiego Wydziału Polonistyki UW, przewodniczący Rady Języka Polskiego, wiceprzewodniczący Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Członek Prezydium Komitetu Językoznawstwa PAN.
Jan Franciszek Miodek – polski językoznawca, profesor i dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, członek Komitetu Językoznawstwa Polskiej Akademii Nauk i Rady Języka Polskiego, popularyzator wiedzy o języku polskim. Samego siebie zagrał w odcinku serialu "Licencja na wychowanie", wyemitowanym w TVP2 w 2010 roku.
Galeria
Zobacz także