1. OSTROWWLKP.INFO
  2. Wiadomości
  3. Pokaż klasę – POSPRZĄTAJ PO SWOIM PUPILU!

Pokaż klasę – POSPRZĄTAJ PO SWOIM PUPILU!

07/02/2013 17:49
Pokaż klasę – POSPRZĄTAJ PO SWOIM PUPILU!

Psie kupy to problem, który nęka nasze społeczeństwo od wielu lat. Skutecznym lekarstwem jest wpajanie obywatelom wzoru odpowiednich zachowań. Jak widać, idąc chodnikiem, wielu właścicieli swoich czworonożnych pupili jest odpornych na walkę z tym nieprzyjemnym problemem. Nie sposób udać się na spacer, by nie napotkać takiego niemiłego widoku po drodze.


Co kilka kroków trafiamy na niemiłą niespodziankę. Na chodnikach, trawnikach, a co gorsza w piaskownicach zalegają ich dziesiątki. Można powiedzieć, że psia kupa na stałe wpisała się w krajobraz naszych osiedli. Nie wygląda to estetycznie i fetor, który pojawia się latem jest nie do zniesienia.


Właściciele czworonogów nie zdają sobie sprawy, że zwierzęce odchody są niebezpieczne dla zdrowia a czasami nawet życia. Blisko 50% trawników i piaskownic, na których bawią się nasze dzieci jest zakażonych pasożytami zwierzęcego pochodzenia. Dolegliwości układu pokarmowego, które mogą pojawić się po niewinnej zabawie na skażonym placu zabaw, mają bardzo poważne konsekwencje. Układ odpornościowy u dziecka jest dużo słabszy niż u dorosłego. Dlatego nie bądź obojętny. Miej klasę i posprzątaj po swoim piesku. To nic nie kosztuje.


Od 03.01.2013 r. na terenie Gminy Miasto Ostrów Wielkopolski obowiązuje nowy regulamin utrzymania czystości i porządku, z którego wynika, że właściciele i opiekunowie zwierząt domowych są zobowiązani do niezwłocznego uprzątania zanieczyszczeń spowodowanych przez te zwierzęta w miejscach przeznaczonych do użytku publicznego, w szczególności: klatki schodowe, windy, chodniki, ulice, place, parki, skwery itp. (obowiązek ten nie dotyczy osób niepełnosprawnych korzystających z psów przewodników).


Zwierzęta domowe powinny być utrzymywane w taki sposób, aby: o nie stwarzały i nie stanowiły zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi; o nie stanowiły uciążliwości dla osób trzecich; o nie zanieczyszczały terenów przeznaczonych do użytku publicznego.


Właściciel nieruchomości, po której pies porusza się swobodnie, zobowiązany jest do zabezpieczenia nieruchomości w taki sposób, aby zapobiec możliwości wydostania się psa poza jej granice oraz do umieszczenia w widocznym miejscu tabliczki ostrzegawczej. Bramy oraz furtki nieruchomości, po której pies porusza się swobodnie, powinny być zamknięte w sposób uniemożliwiający ich otwarcie z zewnątrz.


Wyprowadzanie psów na tereny publiczne może się odbywać wyłącznie na smyczy, a psy ras uznawanych za agresywne, np. Amerykański Pit Bull Terrier, Buldog amerykański, Dog argentyński, Tosa inu, Rottweiler, Akbash dog, Anatolian Karabach, Moskiewski stróżujący, Moskiewski stróżujący, Pies z Majorki, Pies kanaryjski mogą być wyprowadzane – wyłącznie przez osoby pełnoletnie - na smyczy i w założonym kagańcu.


Zwierzęta domowe poruszające się bez opieki będą traktowane jak zwierzęta bezdomne i mogą być odławiane oraz wywożone do schroniska dla bezdomnych zwierząt.


Zakazuje się zakopywania zwłok padłych zwierząt w miejscach do tego nieprzeznaczonych. W tym temacie Straż Miejska prowadzi działania informacyjno – prewencyjne, a w stosunku do osób niewywiązujących się z powyższych obowiązków, mogą zostać wyciągnięte konsekwencje.


To, jak wygląda nasze miasto zależy wyłącznie od nas – mieszkańców. Wystarczy tylko trochę chęci.

Źródło: Biuro Prasowe i Relacji Społecznych Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim