Wiązanki kwiatów na grobach Powstańców Styczniowych złożyły władze miasta Ostrowa Wielkopolskiego i Powiatu Ostrowskiego. - To oddanie hołdu dla bohaterskich czynów ostrowian, którzy uczestniczyli w Powstaniu Styczniowym - mówi Prezydent Jarosław Urbaniak. Uroczystości odbyły się 22 stycznia 2013 roku w 150. rocznicę wybuchu powstania.
Powstanie styczniowe to powstanie narodowe przeciwko Imperium Rosyjskiemu, ogłoszone manifestem 22 stycznia 1863 wydanym w Warszawie przez Tymczasowy Rząd Narodowy. Wybuchło 22 stycznia 1863 w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 na Litwie, trwało do jesieni 1864. Zasięgiem objęło tylko ziemie zaboru rosyjskiego: Królestwo Polskie oraz ziemie zabrane. Choć powstanie zakończyło się porażką, to płynące z niego doświadczenia Polacy wykorzystali w dalszych działaniach na rzecz niepodległości, uwieńczonych sukcesem w listopadzie 1918 roku.
W 150. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego władze miasta i powiatu oddały hołd ostrowianom, którzy uczestniczyli w walkach. Wiązanki kwiatów złożono na grobach powstańców, którzy spoczywają na Starym Cmentarzu przy ulicy Wrocławskiej: księdza Augustyna Szamarzewskiego, Józefa Kajzera oraz Ignacego Maciejewskiego.
- Powstanie Styczniowe to jedno z najbardziej dramatycznych i ważnych wydarzeń w historii Polski. W 2013 roku przypada 150. rocznica wybuchu tego najdłuższego, bo trwającego prawie dwa lata zrywu wolnościowego Polaków. Wśród nich byli i ostrowianie, którzy mieli w życiorysie epizod powstańczy. Należy o nich pamiętać i kultywować pamięć o nich. To ważna lekcja historii szczególnie dla młodych pokoleń. W ostrowskich gimnazjach - z okazji obchodów wybuchu powstania- odbywają się apele i lekcje nawiązujące do wydarzeń sprzed 150 lat - mówi Jarosław Urbaniak Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
Cześć oddano także w I Liceum Ogólnokształcącym, dawnym Królewskim Katolickim Gimnazjum, gdzie znajduje się tablica pamięci z nazwiskami uczniów (lata 1863-1864), którzy byli uczestnikami powstania i oddali swoje życie za Polskę.
- W Powstaniu Styczniowym wzięło udział około 4 tysięcy osób z Wielkiego Księstwa Poznańskiego, część z nich to mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego, późniejszego Powiatu Ostrowskiego i ówczesnego Powiatu Odolanowskiego. W Śliwnikach mieścił się arsenał broni, z którego między styczniem, a kwietniem 1863 roku przerzucana była broń na drugą stronę Prosny. Stąd rekrutowali się ochotnicy, wśród nich byli m.in. uczniowie obecnego I Liceum Ogólnokształcącego. Ruch był naprawdę wielki, a uniesienie patriotyczne ogromne. Niestety, mocarstwa zaborcze na początku lat 60 XIX wieku były w apogeum swojej potęgi. Nie udało się z nimi wtedy wygrać. Jednak wzorce, jakie pozostawili po sobie powstańcy styczniowi, posłużyły tym, którzy w 1918 roku odzyskali niepodległość - wyjaśnia Tomasz Ławniczak Wicestarosta Ostrowski.
W uroczystościach udział wzięli Jarosław Urbaniak Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego, Zygmunt Malik radny Ostrowa Wielkopolskiego, Tomasz Ławniczak Wicestarosta Ostrowski, Andrzej Leraczyk Przewodniczący Rady Powiatu Ostrowskiego oraz Aleksandra Kierstein Zastępca Przewodniczącego Powiatu Ostrowskiego.
Galeria
Zobacz także